- My Forums
- Tiger Rant
- LSU Recruiting
- SEC Rant
- Saints Talk
- Pelicans Talk
- More Sports Board
- Coaching Changes
- Fantasy Sports
- Golf Board
- Soccer Board
- O-T Lounge
- Tech Board
- Home/Garden Board
- Outdoor Board
- Health/Fitness Board
- Movie/TV Board
- Book Board
- Music Board
- Political Talk
- Money Talk
- Fark Board
- Gaming Board
- Travel Board
- Food/Drink Board
- Ticket Exchange
- TD Help Board
Customize My Forums- View All Forums
- Show Left Links
- Topic Sort Options
- Trending Topics
- Recent Topics
- Active Topics
Started By
Message
re: Can your family of 4 keep your grocery bill to 4200/yr?
Posted on 10/31/25 at 12:03 pm to 0
Posted on 10/31/25 at 12:03 pm to 0
We are talking about the poorest of the poor.
Asking the average American if they spend more is a dumb, dumb question.
A family if 4 would not go hungry on that budget. It would have solid meals with plenty of protein.
Asking the average American if they spend more is a dumb, dumb question.
A family if 4 would not go hungry on that budget. It would have solid meals with plenty of protein.
Posted on 10/31/25 at 12:07 pm to LSUFanHouston
Hell No!
Fam of 5 and we are close to 2k per month.
Fam of 5 and we are close to 2k per month.
Posted on 10/31/25 at 12:08 pm to LSUFanHouston
quote:
Avg household size is 4.
bullshite
Posted on 10/31/25 at 12:11 pm to LSUFanHouston
I could. Two of us made it on $100/month when I was in med school. Made shite from scratch and ate a shite ton of deer, fish, duck etc. Did have brother in law that worked for Con Agra and get us chicken. Donated blood and other shite for Chick Fil A coupons. Live in apartment so not able to have a garden.
Took our lunches to school, wife was in pharmacy school. Finished with right at $60k in total debt for an MD and PharmD. People can live on much less than they think.
Took our lunches to school, wife was in pharmacy school. Finished with right at $60k in total debt for an MD and PharmD. People can live on much less than they think.
Posted on 10/31/25 at 12:13 pm to LSUFanHouston
Bet at least half of them have the newest iPhones every year.
Posted on 10/31/25 at 12:15 pm to LSUFanHouston
$4200 is an average of all recipients and it's income based as well. Some are getting over a $1000/month, but keep believing the lives.
No free rides. Fair share, no reason why the majority of these people can be doing something to decrease their reliance on the gov't and contribute to society in some way other than eating, smoking, drinking and shitting.
They also dilute the resource for those that truly need it.
No free rides. Fair share, no reason why the majority of these people can be doing something to decrease their reliance on the gov't and contribute to society in some way other than eating, smoking, drinking and shitting.
They also dilute the resource for those that truly need it.
Posted on 10/31/25 at 12:17 pm to LSUFanHouston
The average household size of people on SNAP is 1.9
Regardless- the math is easy to see.
the program costs roughly $100b a year. There are 42 million people on SNAP.
That comes out to $2,380 a year per person.
A family of 4 would be getting, on average:
$794 /month
$183/week
Now that is not a whole lot, especially with grocery costs these days, but is doable. Further, if a person is not working it is more than doable, imo. If hey are working then they are going to have more money, obviously. If they are not working then they have more time to cook and get by on just staples - which are cheaper.
Regardless- the math is easy to see.
the program costs roughly $100b a year. There are 42 million people on SNAP.
That comes out to $2,380 a year per person.
A family of 4 would be getting, on average:
$794 /month
$183/week
Now that is not a whole lot, especially with grocery costs these days, but is doable. Further, if a person is not working it is more than doable, imo. If hey are working then they are going to have more money, obviously. If they are not working then they have more time to cook and get by on just staples - which are cheaper.
This post was edited on 10/31/25 at 12:20 pm
Posted on 10/31/25 at 12:19 pm to Robin Masters
quote:
My family of 4 has spent $4200 in a month on food.
Your family must be wasteful as frick.
Posted on 10/31/25 at 12:20 pm to JimEverett
quote:
. If they are not working then they have more time to cook and get by on just staples - which are cheaper.
Posted on 10/31/25 at 12:23 pm to LSUFanHouston
quote:
I am cheap AF when grocery shopping
quote:
Absolute minimum, I spend $800 per month.
Uh, no you're not. $200 a week on groceries is anything BUT "cheap AF"
Posted on 10/31/25 at 12:25 pm to stout
quote:
Walmart sells a 10 lb bag of chicken leg quarters for $6.
And those are some big assed legs and thighs.
But you know them modern women ain't got time for the stove. They want the pre breaded microwaveable chicken strips that the kids can fix for themselves.
Posted on 10/31/25 at 12:29 pm to LSUFanHouston
You wouldn't be able to get much meat other than the most economical cuts of chicken and pork, and you would mainly be eating rice and beans, but you might could do it. It would suck.
Im not sure exactly how much we spend on groceries for a family of 3 but I would guess it's around 250 a week excluding house hold items like cleaning supplies, toilet paper, paper towels etc. And we generally get whatever we want granted we dont eat steak every night like alot of people seem to be into right now.
Im not sure exactly how much we spend on groceries for a family of 3 but I would guess it's around 250 a week excluding house hold items like cleaning supplies, toilet paper, paper towels etc. And we generally get whatever we want granted we dont eat steak every night like alot of people seem to be into right now.
Posted on 10/31/25 at 12:30 pm to Robin Masters
quote:If I saw $4200/m grocery bills, I'd probably spend $175 per week on wine too.
My wife spends more than $175 per week on wine.
Just FYI, regarding the wine, a Costco membership would do wonders there.
Posted on 10/31/25 at 12:33 pm to SlowFlowPro
quote:
You're not going to get much meat (especially fish) on that budget.
You could eat canned tuna a couple of times a week. Which is plenty for baseline minimal nutritional requirements. The ideas that:
1. You only get protein from meat or dairy
2. You need to eat meat/dairy at every meal or even every day
Are completely false myths perpetuated by the meat & dairy industry. For centuries meat was an occasional luxury for all but the richest people in society, and even now 23% of Americans today say they only eat meat occasionally.
The poster with the Dude icon above is correct. Dried beans, rice, potatoes and bananas, which are all super cheap, should be the staple food items and other vegetables and meat should be added in 1-2 times a week.
Whoever quoted Dave Ramsey upthread is correct. Nobody said being poor should be comfortable.
The politician quoted is silly for acting like $4200 a year is a cup running over for a family of four, but it could be done. Especially with the occasional assistence of local church food banks and the like.
This post was edited on 10/31/25 at 12:36 pm
Posted on 10/31/25 at 12:36 pm to NC_Tigah
quote:
I saw $4200/m grocery bills, I'd probably spend $175 per week on wine too. Just FYI, regarding the wine, a Costco membership would do wonders there.
Lol. It’s a source of contention for sure.
And again, $4200 was the highest and it was all food expenses, including a dining out.
Typically we are around $3000 for food. I have kids in travel ball though so in season we eat out a good bit and with practices the $80 take outs add up.
Posted on 10/31/25 at 12:48 pm to LSUFanHouston
quote:
Avg household size is 4. That’s $350 per month for groceries for a family of 4.
I can do it for a fraction of that. Let's feed a family of 4 three square meals a day for $100.00 per month. Don't think it can be done?
Let's do a weekly shopping trip with a $25 budget per week.
All numbers from Wal-Mart's website at current prices:
Protein:
Tyson 10 lb bag frozen Chicken Leg Quarters= $5.96
2x 18ct Large Eggs= $2.92 per= $5.84
Carbs:
2lb Bag of Long Grain Rice: $1.77
2x 2lb Bag of Flour: $1.32 per = $2.64
1lb Bag of Red Beans: $1.87
2lb tub Quaker Grits: $2.88
Fats:
4 sticks of Butter: $3.67
Vegetables:
3x 12oz Bag Frozen Mixed Vegetabls: $.98 per= $1.96
Total: $26.59 (.10%tax) = $29.25
x4 for Monthly Shopping = $116.99 (Damn! Slightly over budget!)
x12 for Yearly Shopping = $1,403.95
And here's a weekly menu with that:
Dinner options:
Red Beans & Rice w/mixed veggies
Smothered Chicken Rice & Gravy w/mixed veggies & homemade bread
Chicken & Dumplings
Baked Leg Quarters w/veggie & butter rice
Breakfast options:
Grits & Eggs
Biscuit & Egg
If every family member eats 1 egg for breakfast you will have 6 leftover to make bread and biscuits throughout the week.
We just proved that a family of 4 not only won't go hungry and starve (OMG!!!) but can actually eat pretty solid with just a little bit of.....EFFORT.
For my entire life I have worked my arse off and I make very conscious decisions often when grocery shopping. I try my best to live modest. So when I see a fat frick with 6 fat fricking kids in front of me loading 4 12 packs of coca-cola & cream soda, cookies, pastries, steaks, fish, frozen dinners, frozen pizzas, 5x different types of juice, and then whip out an EBT card to pay for it all it pisses me the frick off and it always has.
Posted on 10/31/25 at 12:58 pm to el Gaucho
That’s 140.00 per day for 4 people eating home. That’s a bit excessive of hyperbole unless you are prepping the best of 3 meals a day.
Posted on 10/31/25 at 1:00 pm to dnm3305
That's about what my grandparents ate their entire lives except they had a garden for fresh veggies. They also got deer during deer season.
Posted on 10/31/25 at 1:02 pm to Nosevens
quote:
That’s 140.00 per day for 4 people eating home. That’s a bit excessive of hyperbole unless you are prepping the best of 3 meals a day.
Steak and crab legs and Cheetos don’t be cheap
Popular
Back to top


0







