- My Forums
- Tiger Rant
- LSU Recruiting
- SEC Rant
- Saints Talk
- Pelicans Talk
- More Sports Board
- Fantasy Sports
- Golf Board
- Soccer Board
- O-T Lounge
- Tech Board
- Home/Garden Board
- Outdoor Board
- Health/Fitness Board
- Movie/TV Board
- Book Board
- Music Board
- Political Talk
- Money Talk
- Fark Board
- Gaming Board
- Travel Board
- Food/Drink Board
- Ticket Exchange
- TD Help Board
Customize My Forums- View All Forums
- Show Left Links
- Topic Sort Options
- Trending Topics
- Recent Topics
- Active Topics
Started By
Message
re: Did fast food jump the shark? $5 value meals are back as demand slows due to high prices
Posted on 5/24/24 at 11:17 am to Fat and Happy
Posted on 5/24/24 at 11:17 am to Fat and Happy
The quality of food will also be worse, it’s already crap.
Posted on 5/24/24 at 11:17 am to sidewalkside
The Sonic Brown Bag special used to be a good value. What is it now $15 bucks? 

Posted on 5/24/24 at 11:23 am to sidewalkside
It became a "frick you" principle for me. During the pandemic, when fast food prices shot up by 20 percent overnight it just became a principle thing. Before the increase I could go get a Sonic Bacon Double Cheeseburger meal for 10 bucks. When just the burger went up overnight from 5.50 to 7.50 it kind of bothered me.
Before the increase you could get a large double burger meal for under 10 dollars and then overnight it's creeping toward 15 dollars a light just came on. Why am I spending this amount of money for processed food when I could get three fresh roasted chickens from Sam's or a decent steak from the supermarket? Just have to give up the convenience, but the quality of food goes up. I even started to make my own double cheeseburgers and the fresh ingredients are better, even if it's not easier. It's a little about money, a little about principle, and a little about "frick you". with pricing- for me at least.
Before the increase you could get a large double burger meal for under 10 dollars and then overnight it's creeping toward 15 dollars a light just came on. Why am I spending this amount of money for processed food when I could get three fresh roasted chickens from Sam's or a decent steak from the supermarket? Just have to give up the convenience, but the quality of food goes up. I even started to make my own double cheeseburgers and the fresh ingredients are better, even if it's not easier. It's a little about money, a little about principle, and a little about "frick you". with pricing- for me at least.
This post was edited on 5/24/24 at 11:26 am
Posted on 5/24/24 at 11:23 am to sidewalkside
double post.
This post was edited on 5/24/24 at 11:25 am
Posted on 5/24/24 at 11:25 am to lowhound
quote:
Wendy's 4 for $4 GOAT
I have left turds bigger than that small burger. At least there other options for an upgraded burger.
Here is one hack if you work near a Sam’s Club. Hot Dog Combo and a Slice of Pizza should be right at or under 4 dollars. Your wallet will thank me, but your stomach will hate me with the intergestion and grease.
Or you can just get a hot baked chicken for 5 dollars and eat that.
This post was edited on 5/24/24 at 1:54 pm
Posted on 5/24/24 at 11:40 am to WWII Collector
quote:is it recreational there? Maybe there is a munchie correlation.
we got soooo many in Oklahoma it's about as bad as Pot Shops.
Posted on 5/24/24 at 11:42 am to teke184
quote:
Took my family out to Mexican yesterday and it would have been cheaper to drive to the border and find a few to cook it for me.

Posted on 5/24/24 at 11:47 am to sidewalkside
Absolutely they jumped the shark, most fast food is about the same price as any decent sit down restaurant for significantly less quality food.
Posted on 5/24/24 at 11:48 am to BoogaBear
quote:
Food prices are unreal. Mexican for a family of 5, all 3 kids eat off the kids menu is $100.
How many margaritas are you drinking? Adult burrito meals with beans and rice are $10-15 here and kids meals are $5
Posted on 5/24/24 at 12:28 pm to sidewalkside
I Miss $1 hot and spicy mcchicken sandwiches.
That was a cornerstone of my childhood.
That was a cornerstone of my childhood.
Posted on 5/24/24 at 12:30 pm to sidewalkside
A chick fila sammich has 53 ingredients. It’s poison anyways., all fast food included.
Posted on 5/24/24 at 1:28 pm to SportsGuyNOLA
quote:
I’d rather go to BK or McD than spend $100 for a family of four at some disgusting Mexican restaurant
Where are you eating Mexican?
Myself, wife, and kid usually get out for $60-$70 with tip and that usually involves a margarita or two and cheese dip
Posted on 5/24/24 at 1:51 pm to BoogaBear
Don t know where you’re living but Mexican is cheap as hell here. I can feed 6 for less than $75 plus tip.
If your paying $100 then your getting ripped or everyone’s eating steak and shrimp fajitas.
If your paying $100 then your getting ripped or everyone’s eating steak and shrimp fajitas.
Posted on 5/24/24 at 1:53 pm to sidewalkside
This annoys me because it means they were price gouging before. They could have a profit at lower prices.
Posted on 5/24/24 at 1:57 pm to madamsquirrel
quote:
is it recreational there? Maybe there is a munchie correlation.
Lol.. somewhere I got a pic of a pot shop with a taco truck in the parking lot...
It medical here, but with dispensaries everywhere.
Posted on 5/24/24 at 2:06 pm to cbree88
A quarter pounder meal is over 10 dollars.
For 10 dollars I can also get a pound of ground chuck (4.50) a pack of buns (2.50), and a 2 liter. As an added bonus, you are eating actual meat and you don't have teenager spit on it.
People need to stop being so goddamn lazy.
For 10 dollars I can also get a pound of ground chuck (4.50) a pack of buns (2.50), and a 2 liter. As an added bonus, you are eating actual meat and you don't have teenager spit on it.
People need to stop being so goddamn lazy.
Posted on 5/24/24 at 2:11 pm to WaydownSouth
quote:
I'd rather light $10 on fire than buy shite disgusting McDonalds or Burger King
man even if you dont want to cook, you can order from just meats for a lbs of precooked meat, combine with rice or potatoes and most families can eat off of that for under $15 per meal
Posted on 5/24/24 at 2:43 pm to sidewalkside
The only fast food I will eat these days is Chick-fil-A. If I’m going to overpay for a meal it better be well made and the line better move quick.
The rest of them will charge you an arm and a leg and you’ll also get to wait for 20 minutes and get inedible food.
The rest of them will charge you an arm and a leg and you’ll also get to wait for 20 minutes and get inedible food.
Posted on 5/24/24 at 3:08 pm to teke184
quote:
Things get to expensive and it goes to the curb.
Honestly, I don’t even think it’s totally the case here. Fast food shot up so high that you could get good fast casual or affordable still decent real restaurants at the same price.
We got to the point that fast food wasn’t particularly fast in many locations and didn’t save you money… so why sacrifice the quality at that point? If it was at least cheap and quick it had a niche.
This post was edited on 5/24/24 at 3:10 pm
Popular
Back to top
