- My Forums
- Tiger Rant
- LSU Recruiting
- SEC Rant
- Saints Talk
- Pelicans Talk
- More Sports Board
- Coaching Changes
- Fantasy Sports
- Golf Board
- Soccer Board
- O-T Lounge
- Tech Board
- Home/Garden Board
- Outdoor Board
- Health/Fitness Board
- Movie/TV Board
- Book Board
- Music Board
- Political Talk
- Money Talk
- Fark Board
- Gaming Board
- Travel Board
- Food/Drink Board
- Ticket Exchange
- TD Help Board
Customize My Forums- View All Forums
- Show Left Links
- Topic Sort Options
- Trending Topics
- Recent Topics
- Active Topics
Started By
Message
Posted on 12/3/22 at 7:26 pm to LSUFanHouston
quote:
But yeah... prices are up. At the beginning of the year, my monthly budget for groceries and household conumables was $800/month. It is now $1,150/month.
This is what kills me. I used to get pissed if we were spending over $1200 because it meant we weren’t watching our budget and buying excess.
Now our strict budget is $1200 and I don’t think it’s possible to go lower without an extreme “beans and rice” kind of grocery list.
For the OP’s main question:
Meal Tonight:
1) Golden Platter chicken nuggets ($13/pack at Costco - get about 5-6 meals out of it depending on the kids. We all ate some tonight. I had five. So, $3/person)
2) Frozen sweet potato fries ($10/pack at Costco. About $1/serving).
3) 1lb bag of broccoli ($6-$8/4 lb pack at Costco. So $2)
4) Rice ($1)
5) Honey Mustard ($.25)
We call this “Chick Fil A” rice bowls and it’s good for nights when we don’t have much planned. About $6-$8 for the meal? Fed four people.
Meal two nights ago:
1) Turkey Meatballs (2 lbs ground turkey, sleeve of ritz, little apple sauce, pecorino cheese, seasoning, green onions, herbs from the garden. Not sure how much this but I’d estimate around $15)
2) Fusilli with olive oil, garlic, and pecorino (Around $4)
3) Honey carrots (carrots, butter, honey - say $4?)
This meal is around $20-25 but it feeds us two nights plus a few extra meatballs for my lunch today.
This post was edited on 12/3/22 at 7:35 pm
Posted on 12/4/22 at 10:22 am to FlexDawg
Less steak for sure, and making sure to eat leftovers instead of waste more than before.
Posted on 12/4/22 at 2:21 pm to FlexDawg
Tacos
Jambalaya
Pot Roast
Pulled Pork
Cold cut poboys
Jambalaya
Pot Roast
Pulled Pork
Cold cut poboys
Posted on 12/4/22 at 9:04 pm to Richard Grayson
Today the Sams in Covington had their big packs of chicken breasts $5 off each pack.
Basically $13 for 6 lbs.
I will…
Use 2 lbs for 5 salads for lunch this week
Use 2 lbs for chicken spaghetti in instant pot
Use 2 lbs for bbq ranch chicken and pair that with half a bag of fresh broccoli that I’ll roast, and 2 boxes of Walmart Mac and cheese that cuts 42 cents each
I’ll break up the other pack into 3 2lb frozen bags of chicken.
Among other things I got at Sams today:
3 lbs of grapes for less than $4
130 laundry tabs for $19.48
45 rolls of toilet paper for 22.68
5 lbs of shredded cheese for $15.48
Basically $13 for 6 lbs.
I will…
Use 2 lbs for 5 salads for lunch this week
Use 2 lbs for chicken spaghetti in instant pot
Use 2 lbs for bbq ranch chicken and pair that with half a bag of fresh broccoli that I’ll roast, and 2 boxes of Walmart Mac and cheese that cuts 42 cents each
I’ll break up the other pack into 3 2lb frozen bags of chicken.
Among other things I got at Sams today:
3 lbs of grapes for less than $4
130 laundry tabs for $19.48
45 rolls of toilet paper for 22.68
5 lbs of shredded cheese for $15.48
Posted on 12/4/22 at 10:05 pm to FlexDawg
I cook most days or cook enough to have leftovers. Just my husband and myself at this point. I plan meals around protein that is on sale and buy enough for the freezer for future meals.
Prices are crazy but I’m not spending much more than I used to .. I just plan better and little to no waste anymore.
Prices are crazy but I’m not spending much more than I used to .. I just plan better and little to no waste anymore.
This post was edited on 12/4/22 at 10:11 pm
Posted on 12/4/22 at 10:51 pm to LSUFanHouston
quote:
Today the Sams in Covington had their big packs of chicken breasts $5 off each pack.
Strangely, my Costco ran the exact same deal. Interesting price comping.
Posted on 12/5/22 at 12:32 am to tiger91
It's some variation on soups, sandwiches, and pastas (or their leftovers) for every meal. Three hungry teenagers who will eat anything not nailed down--this food thing is getting tough.
Posted on 12/5/22 at 2:35 am to FlexDawg
I make my own bread, my own protein bars, meal prep every meal (usually smoke some type of meat for the week), and buy most meat at my local butcher shop that has 40% off on their frozen meat
Still pay ~$300 to 350/month for food.
Still pay ~$300 to 350/month for food.
This post was edited on 12/5/22 at 2:35 am
Posted on 12/5/22 at 7:26 am to TheOcean
We still eat pretty well, quality wise. We cut back on the overpriced dining out and started cooking more. We've done quite a few YouTube recipes....pausing the video as needed throughout the preparation. Protein breakdown - salmon once a week, beef twice, and chicken usually 4x.
Posted on 12/5/22 at 8:11 am to JiminyCricket
I know most of you can not do this, but those that are single or married and you have work from home jobs, consider leaving USA.
I know that sounds crazy but there are so many better places to live that are a 1/5 of the price. You can save so much money, have a higher quality of life and retire 20 years sooner.
I spend about $150 a month for my girlfriend and I. We eat very clean and 80% of that is for steak, chicken, rice, fruits and vegetables. All food is from local farmers, not mass produced big chain food.
I know that sounds crazy but there are so many better places to live that are a 1/5 of the price. You can save so much money, have a higher quality of life and retire 20 years sooner.
I spend about $150 a month for my girlfriend and I. We eat very clean and 80% of that is for steak, chicken, rice, fruits and vegetables. All food is from local farmers, not mass produced big chain food.
Posted on 12/5/22 at 1:39 pm to FlexDawg
Back in the late spring I started stockpiling canned goods, some extra rice and took advantage of sales on chicken breasts because I figured food prices would be rising due to Russia's war with Ukraine and Biden's war with common fricking sense.
The wife was annoyed with me when I was doing it, now she's dipping into the stash "because the price of food has gone up so much".
The wife was annoyed with me when I was doing it, now she's dipping into the stash "because the price of food has gone up so much".
Posted on 12/5/22 at 1:52 pm to I Love Bama
quote:
I spend about $150 a month for my girlfriend and I. We eat very clean and 80% of that is for steak, chicken, rice, fruits and vegetables. All food is from local farmers, not mass produced big chain food.
Not sure if you want to share but what country are yall in?
Posted on 12/5/22 at 3:04 pm to ShootingsBricks4Life
quote:
Not sure if you want to share but what country are yall in
Pretty sure he’s in Colombia if I remember correctly.
Posted on 12/5/22 at 3:21 pm to FlexDawg
Made Chicken / Sausage Gumbo Saturday and paid $3.99/lb for Chicken THIGHS!
At this rate "cheap" gumbo will be more than seafood gumbo just a few years ago.
At this rate "cheap" gumbo will be more than seafood gumbo just a few years ago.
Posted on 12/5/22 at 5:07 pm to FlexDawg
Just remember, there are people that voted for this
Posted on 11/23/24 at 5:15 am to FlexDawg
Lots of chicken and pork. You can still get pork tenderloin at sams for like $9 and we get 2 meals out of them.
I only buy steak now when it's on clearance.
I only buy steak now when it's on clearance.
Posted on 11/23/24 at 5:38 am to FlexDawg
Me and the misses order sushi every Friday. Take out and it runs $100. Filet mignon every Saturday. Life is too short for shitty food.
Posted on 11/23/24 at 7:07 am to meansonny
quote:
Grocery prices have gone up a lot. Restaurant prices not as much.
First sentence is true. Second is false. I find restaurant prices insane these days.
Posted on 11/23/24 at 1:33 pm to FlexDawg
quote:Whatever we want. We’re not changing our meals just because they cost a few dollars more. That’s silliness.
What types of things do you eat for dinner?
Popular
Back to top



0









