- My Forums
- Tiger Rant
- LSU Recruiting
- SEC Rant
- Saints Talk
- Pelicans Talk
- More Sports Board
- Fantasy Sports
- Golf Board
- Soccer Board
- O-T Lounge
- Tech Board
- Home/Garden Board
- Outdoor Board
- Health/Fitness Board
- Movie/TV Board
- Book Board
- Music Board
- Political Talk
- Money Talk
- Fark Board
- Gaming Board
- Travel Board
- Food/Drink Board
- Ticket Exchange
- TD Help Board
Customize My Forums- View All Forums
- Show Left Links
- Topic Sort Options
- Trending Topics
- Recent Topics
- Active Topics
Started By
Message
re: Inflation ...I just spent $6 on a box of Vanilla Wafers
Posted on 10/12/23 at 4:20 pm to SloaneRanger
Posted on 10/12/23 at 4:20 pm to SloaneRanger
quote:
Food inflation over the last couple of years has been insane.
But the grab and go rotisserie chicken at the local grocery store is still $6.99 and has been for almost two decades

This post was edited on 10/12/23 at 4:21 pm
Posted on 10/12/23 at 4:27 pm to Paul Allen
quote:
But the grab and go rotisserie chicken at the local grocery store is still $6.99 and has been for almost two decades
Now that I have chickens it screws me up eating these

Posted on 10/12/23 at 4:28 pm to Paul Allen
I'm not big into deserts at all, but a good banana pudding is worth it. The wife better not frick this up.
Posted on 10/12/23 at 4:30 pm to AmishSamurai
Welcome to Biden's America. A man who is likely to be reelected.
Posted on 10/12/23 at 4:33 pm to AmishSamurai
Nilla Wafers are delicious, an essential component of banana pudding.
Posted on 10/12/23 at 4:51 pm to AmishSamurai
Don’t buy that fancy vanilla crap. Nila is where it’s at.
Posted on 10/12/23 at 4:54 pm to AmishSamurai
Everything is to high for sure
Posted on 10/12/23 at 5:08 pm to tigersmanager
quote:
Everything is to high for sure
Including one extra O
Posted on 10/12/23 at 5:18 pm to AmishSamurai

I like these but over $7. for a bag of chips is insane
Posted on 10/12/23 at 5:19 pm to AmishSamurai
Should have bought fudge rounnds.
Posted on 10/12/23 at 5:20 pm to Obtuse1
quote:
If they were Nilla you overpaid by $1.50.
They probably bought the jumbo box at Sam's Club.
Posted on 10/12/23 at 5:24 pm to AmishSamurai
Was in a bind and stopped by Taco Bell for two soft taco supremes on the road home. Dangerous as it may have been the sticker shock puckered up my arse to ensure a complete drive home…. I rounded up and she goes. That will be 7 dollars. frick.. I remember when they were .79 cents. Not 2.89 .. sorry muchachos.. the Bell is no longer an option..
Posted on 10/12/23 at 5:26 pm to AmishSamurai
Middle to upper class seems fine paying these prices. Just going to cause prices to increase.
Posted on 10/12/23 at 5:33 pm to Chief Hinge
It's not inflation that is fricking us, it's industry. They're killing with with the narrative. And we bite.
Posted on 10/12/23 at 5:41 pm to AmishSamurai
If you penny pinch, just get the Great Value or Always Save Generic Brands. Most are made in the same factories on a different shift and are nearly exactly the same recipe.
Yesterday I needed some peeled potatoes in a can. The Libby’s was 1.49 a can, so Rouses has the House Brand for 1.15.
But I looked some more and Rouses had the Always Save brand for 89 cents.
Yesterday I needed some peeled potatoes in a can. The Libby’s was 1.49 a can, so Rouses has the House Brand for 1.15.
But I looked some more and Rouses had the Always Save brand for 89 cents.
This post was edited on 10/12/23 at 5:47 pm
Posted on 10/12/23 at 5:41 pm to AmishSamurai
Just checked $5.49 for name brand, $2.89 for store brand. Both 11 oz box.
Posted on 10/12/23 at 5:45 pm to AmishSamurai
As devotees of homemade pudding with just slightly overripe bananas, we've found that Aldi's have a very good price on vanilla wafers. (I have made them from scratch - even cheaper- without allowing for cost to clean up and heat the oven).
Posted on 10/12/23 at 5:48 pm to Paul Allen
quote:
rotisserie chicken at the local grocery store is still $6.99
That and banannas still being .59 a pound for like five years are a few of the mysteries to me with how the prices are staying low.
My buddy paid $27 for an oyster poboy at some tourist trap in the quarter the other night.
Posted on 10/12/23 at 6:03 pm to AmishSamurai
95 bucks yesterday for 2 ribeyes, pack of chicken,2 pack of smoked sausage, asparagus, spinach, few canned goods,Powerade, potatoes and produce for salad at wal mart.
Literally 2-3 meals worth of food
Literally 2-3 meals worth of food
Back to top
