Started By
Message

re: What are some of the most obscenely priced things you've seen in grocery stores?

Posted on 11/16/23 at 10:32 am to
Posted by HeartAttackTiger
Member since Sep 2009
514 posts
Posted on 11/16/23 at 10:32 am to
quote:

Even at Walmart, the price of snacks is ridiculous. Eating healthier is cheaper.



All food, healthy or not, are high.
Posted by SpotCheckBilly
Member since May 2020
7593 posts
Posted on 11/16/23 at 10:33 am to
Saw a beef tongue at Publix for $30.

Used to see them at Sam's for $10 and even then I thought it was a bit high. It's great for tacos, and I guess the demand from our neighbors who are now north of the border has driven the price up.
Posted by Y.A. Tittle
Member since Sep 2003
107523 posts
Posted on 11/16/23 at 11:09 am to
quote:

32 oz jar of mayo for over 18 dollars.


Jesus
Posted by Dire Wolf
bawcomville
Member since Sep 2008
38865 posts
Posted on 11/16/23 at 11:44 am to
quote:

crawfish


wife wanted crawfish Monica a few weeks back. Frozen tails at HEB were 17 for 12oz

i am fixin make catfish monica at those prices
This post was edited on 11/16/23 at 11:45 am
Posted by Quatrepot
Member since Jun 2023
4154 posts
Posted on 11/16/23 at 12:04 pm to
Boudin for $4.40 per link.
Posted by AUHighPlainsDrifter
South Carolina
Member since Sep 2017
3179 posts
Posted on 11/16/23 at 2:14 pm to
quote:

Then, I saw the below. On principle I did not leave Winn Dixie with ketchup that day.


Holy shite!

I pay $1.50 (or maybe it's $1.75, not sure, but it was $1 before covid) for a 38 oz bottle of Burman's brand ketchup at Aldi. No, it doesn't suck. The taste and consistency are nearly identical to Heinz.

Also, some of their Clancy's brand chips are pretty good (great for the money). I think their plain ruffled and sour cream & cheddar chips are about $2.25/10 oz bag. I believe they were $1.50 before covid. I'd stay away from their knock off Doritos...they suck.
This post was edited on 11/16/23 at 2:25 pm
Posted by Jmcc64
alabama
Member since Apr 2021
1312 posts
Posted on 11/16/23 at 4:12 pm to
'nother vote for ground beef. and it's usually terrible.


I like to get it at the univ meat lab. a little fatty but it's meat and not tendon/cartilage
Posted by Powerman
Member since Jan 2004
165238 posts
Posted on 11/16/23 at 4:19 pm to
I got a little over 2 pounds of lean ground beef yesterday for 11 dollars. I figure that's not too bad for making some homemade burgers.
Posted by vistajay
Member since Oct 2012
2679 posts
Posted on 11/16/23 at 4:24 pm to
$7 for a small bag of pork rinds from Billy's that used to be $2. Probably $9 now.
Posted by vistajay
Member since Oct 2012
2679 posts
Posted on 11/16/23 at 4:31 pm to
quote:

Brisket prices are absurd too, if you calculate the price per pound of edible meat after cooking a brisket, it's often cheaper to eat a decent steak.


Disagree. I just bought a brisket for $50 that was about 13 lbs. I froze half. The rest I smoked and then ate sliced brisket that night, used some to make shepherd's pie, used more to make a double batch of chili, wife had some for lunch and I used the rest for two breakfasts. So 7 meals for $25. Try that with a $25 porterhouse.
Posted by Tigerpaw123
Louisiana
Member since Mar 2007
17632 posts
Posted on 11/16/23 at 4:49 pm to
Bleach, not a food item but sold at grocery store .... $8/gallon at Wal Mart
Posted by gumbo2176
Member since May 2018
18059 posts
Posted on 11/16/23 at 5:00 pm to
quote:

I got a little over 2 pounds of lean ground beef yesterday for 11 dollars. I figure that's not too bad for making some homemade burgers.




Costco sells their 88/12 ground beef for $3.99 a lb.
Posted by 91TIGER
Lafayette
Member since Aug 2006
18868 posts
Posted on 11/16/23 at 5:31 pm to


Albertson's
Posted by sleepytime
Member since Feb 2014
3754 posts
Posted on 11/16/23 at 5:42 pm to


Brisket: $3.99 per pound / 40% yield= $9.98 per pound finished product.

Ribeye: $9.99 per pound / 80% yield= $12.49 per pound finished product.

Add in the additional time and supplies needed for a brisket and the ribeye is looking pretty darn good. I can make fajitas and a steak salad with the leftovers, too. Brisket is definitely more versatile and is incredibly delicious but there's not much of a price difference at normal retail prices once everything is factored in.
Posted by gumbo2176
Member since May 2018
18059 posts
Posted on 11/16/23 at 6:06 pm to
quote:

Albertson's



You people really need to get acquainted with the weekly sales ads for local stores like Rouses, Canseco's, Zuppardo's and Winn-Dixie.

I believe it was Zuppardo's that had lump crab meat for $10.99 a lb. and claw meat for $7.99 a lb. Zuppardo's also had gallon containers of oysters for $70.

Another store had 12 oz. crawfish tails well under $10 each but I can't remember which one.

When it goes on sale, stock up.
Posted by 91TIGER
Lafayette
Member since Aug 2006
18868 posts
Posted on 11/16/23 at 8:02 pm to
quote:

You people really need to get acquainted with the weekly sales ads


Did you read the OP ? It had nothing to do with coupons or weekly / daily specials.
Posted by gumbo2176
Member since May 2018
18059 posts
Posted on 11/16/23 at 8:06 pm to
quote:

Did you read the OP ? It had nothing to do with coupons or weekly / daily specials.





Did you not look to see what post I was referencing?

Obviously not since it was concerning the one that showed a 1 lb. container of lump crab meat at Albertson's for $67.99.
Posted by Patio
Member since Mar 2018
208 posts
Posted on 11/16/23 at 8:12 pm to
I saw a loaf of keto bread (can’t remember the brand) in the Calandro’s freezer section for $26! I double checked, thinking I must be looking at the wrong item, but it was indeed $26 for 1 loaf.
Posted by Mo Jeaux
Member since Aug 2008
59890 posts
Posted on 11/16/23 at 8:37 pm to
quote:

Did you not look to see what post I was referencing?

Obviously not since it was concerning the one that showed a 1 lb. container of lump crab meat at Albertson's for $67.99.


Your post still didn’t make sense though. Coupons and sales have nothing to do with it. The poster to whom you responded posted the most obscenely priced thing that he has seen.

Who cares if it is on sale somewhere else for $1?
Posted by Martini
Near Athens
Member since Mar 2005
49245 posts
Posted on 11/16/23 at 8:58 pm to
quote:

For reference a 30 ounce jar of Duke's at my local HEB is $4.66 or 16 cents per ounce. I couldn't imagine paying almost 60 cents an ounce for mayo.


Wal-Mart has a 48 ounce for $6.98. It’s an odd size but what I just noticed is the other is now 30 ounces. Blue Plate has been 30 ounces for awhile and Dukes had on the label “still 32 ounces”.

We’ve praised Dukes on here for that very fact. Well looks like in 2019 the family sold to a venture capital firm. Now the size shrunk and they have slapped the Dukes label on everything from bbq sauce to mustard.

Well they both are made with soybean oil anyway so I mostly make my own now.

Calvin’s Chicken Salad is pretty outrageous at about $18.00 a quart.
first pageprev pagePage 2 of 4Next pagelast page

Back to top
logoFollow TigerDroppings for LSU Football News
Follow us on X, Facebook and Instagram to get the latest updates on LSU Football and Recruiting.

FacebookXInstagram