- My Forums
- Tiger Rant
- LSU Recruiting
- SEC Rant
- Saints Talk
- Pelicans Talk
- More Sports Board
- Coaching Changes
- Fantasy Sports
- Golf Board
- Soccer Board
- O-T Lounge
- Tech Board
- Home/Garden Board
- Outdoor Board
- Health/Fitness Board
- Movie/TV Board
- Book Board
- Music Board
- Political Talk
- Money Talk
- Fark Board
- Gaming Board
- Travel Board
- Food/Drink Board
- Ticket Exchange
- TD Help Board
Customize My Forums- View All Forums
- Show Left Links
- Topic Sort Options
- Trending Topics
- Recent Topics
- Active Topics
Started By
Message
re: Can your family of 4 keep your grocery bill to 4200/yr?
Posted on 10/31/25 at 9:54 am to stout
Posted on 10/31/25 at 9:54 am to stout
quote:
I think so too. The OP keeps ignoring the fact that 2 of the 4 family members get lunch covered by school so that eliminates a lot of at-home meals you have to spend the $350 per month on
Even without school meals a family of four could do this. It would suck but that’s the point.
Posted on 10/31/25 at 9:54 am to LSUFanHouston
I'd say we are at $1000 or so a month at our house. Full disclosure, we get our beef and pork in bulk from a local farmer. We also do a lot of Aldi and Walmart shopping. Even with buying in bulk, and eating cheap options (rice, beans, etc) I don't think we could do it on $4200 if we had to use a grocery store.
Now relax some of the hunting and fishing regulations...I can make $4200 go a long way...
Now relax some of the hunting and fishing regulations...I can make $4200 go a long way...
Posted on 10/31/25 at 9:54 am to LSUFanHouston
I COULD keep it to $4200/year.
Bulk size of the cheapest cereal and milk for every morning.
Bulk dried beans and rice.
Dollar store canned vegetables.
I could also drown myself in a lake.
Bulk size of the cheapest cereal and milk for every morning.
Bulk dried beans and rice.
Dollar store canned vegetables.
I could also drown myself in a lake.
Posted on 10/31/25 at 9:55 am to LSUFanHouston
No one should have a family of 4 and be completely dependent upon me to feed you the rest of your life.
Posted on 10/31/25 at 9:57 am to LSUFanHouston
quote:
Avg household size is 4. That’s $350 per month for groceries for a family of 4.
A family of four does not get $350/month. The maximum benefit for a family of four is $998. You can definitely feed a family for that.
Hell, and if you want to double dip, assuming you aren't married and filing joint taxes, then Mom and two kids can apply for $785 and Dad can separately claim $298 on his own bringing the grand total of free government money for groceries to $1083.
The reason the average "benefit paid" per household is lower in your post is that:
(1) there are a lot of single people claiming the benefit. Poor people tend to be very young or very old and people in those categories tend to also be single. Toss in blacks, disproportionately poor and allergic to marriage and the gap gets even wider.
(2) the benefit is offset by income so some families may only qualify for like $40 based on what their jobs pay. It's called "supplemental" for a reason.
Posted on 10/31/25 at 9:59 am to LSUFanHouston
Might not be luxurious but it can be done.
I grew up poor. You lose a lot of sympathy for the poor when you live amongst them.
I grew up poor. You lose a lot of sympathy for the poor when you live amongst them.
Posted on 10/31/25 at 10:00 am to LSUFanHouston
quote:Quit making excuses for lazy, freeloading parasites.
The good rep said you could buy groceries for a household on 4200 a year. Quit making excuses for idiot politicians.
This post was edited on 10/31/25 at 10:01 am
Posted on 10/31/25 at 10:00 am to LSUFanHouston
We probably could but we're not going to because we work.
Posted on 10/31/25 at 10:01 am to Gifman
If you are in this situation, you need to shop the deals. It shouldn’t be “get whatever you want”. Every week there are deals that would feed a family very well.
You ever seen how much food 3lbs of chicken breast produces? There’d be 3-4 meals right there.
BTW, most folks even without the need for handouts shop the deals. It’s why many are getting ahead. Needs to be taught to kids as they grow up.
You ever seen how much food 3lbs of chicken breast produces? There’d be 3-4 meals right there.
BTW, most folks even without the need for handouts shop the deals. It’s why many are getting ahead. Needs to be taught to kids as they grow up.
Posted on 10/31/25 at 10:01 am to SlowFlowPro
quote:
You're not going to get much meat (especially fish) on that budget. Even chicken is approaching $3/lb at most stores.
What? Shop at Kroger and continually pick bone-in chicken breast and boneless/skinless breast for under $2.00 lb either on sale or markdowns.Thighs are even cheaper.
Posted on 10/31/25 at 10:02 am to Robin Masters
quote:
But we spend at least $2500-3000 at the grocery store every month.
That's just absurd. We are a family of 4. We do eat out a few times a week with all the kids activities. But we spend ~$200 a week on groceries and could certainly cut that back. For instance, I went shopping instead of the wife last week and cut that down to $150.
At $200 a week, that's about $900 a month. I could use the remaining $1,600 to $2,100 (to meet your 2,500 to 3,000 a month) and have $50-$67 bucks a day to eat out on top of the groceries.
To the original point, $4,200 a year would be very tight. But we also aren't a low-income family and haven't practiced being frugal for some time.
Posted on 10/31/25 at 10:02 am to LSUFanHouston
I spend 8k a year on just me. Im supporting my local economy and tipping mynlow income door dashers. Youre welcome america
Posted on 10/31/25 at 10:02 am to LSUFanHouston
Nope. I exceed that in a couple of months.
Posted on 10/31/25 at 10:03 am to Jon A thon
quote:
That's just absurd.
It’s not that absurd.
Posted on 10/31/25 at 10:04 am to Pvt Hudson
quote:
No one should have a family of 4 and be completely dependent upon me to feed you the rest of your life.
Which is what always gets lost in these conversations.
Posted on 10/31/25 at 10:06 am to LSUFanHouston
quote:
For a household of 4, benefits are higher — about $940/month ($11,280/year). For a household of 1, about $200–$250/month ($2,400–$3,000/year).
Posted on 10/31/25 at 10:08 am to LSUFanHouston
SNAP
Supplemental Nutrition Assistance Program
Supplemental Nutrition Assistance Program
Posted on 10/31/25 at 10:13 am to LSUFanHouston
$4200 is average and isn’t necessarily 4 people. The maximum for a single person is $199 a month. Average for family of 4 is $726.
Posted on 10/31/25 at 10:13 am to Pelican fan99
I don't even think it's that hard. It just means buying in bulk and cooking at home.
Sample breakfasts: eggs & hash browns, pancakes & eggs, cereal, oatmeal, maybe yogurt. ( Egg prices are down again)
Sample lunches: grilled cheese & tomato soup, peanut butter and jelly sandwich & an apple. Maybe luncheon meat sandwich. If it's bought in bulk.
Dinners: bean soup using a ham hock with corn bread, quinoa soup with frozen vegetables, chicken noodle soup. Even things like shepherds pie wouldn't be too bad if you get a lb of ground beef, tomato sauce, frozen veggies, instant mashed potatoes.
Bags of potatoes,apples and oranges are not too expensive. Bananas aren't too bad either.
Frozen vegetables come in bulk and are much cheaper than canned and taste better too.
Ramen, pasta, and rice can go a long way to feeding people.
Kids also get free lunches and lots of times breakfasts at school in addition to snap.
Sample breakfasts: eggs & hash browns, pancakes & eggs, cereal, oatmeal, maybe yogurt. ( Egg prices are down again)
Sample lunches: grilled cheese & tomato soup, peanut butter and jelly sandwich & an apple. Maybe luncheon meat sandwich. If it's bought in bulk.
Dinners: bean soup using a ham hock with corn bread, quinoa soup with frozen vegetables, chicken noodle soup. Even things like shepherds pie wouldn't be too bad if you get a lb of ground beef, tomato sauce, frozen veggies, instant mashed potatoes.
Bags of potatoes,apples and oranges are not too expensive. Bananas aren't too bad either.
Frozen vegetables come in bulk and are much cheaper than canned and taste better too.
Ramen, pasta, and rice can go a long way to feeding people.
Kids also get free lunches and lots of times breakfasts at school in addition to snap.
Posted on 10/31/25 at 10:18 am to tiger91
quote:It is kind of funny how there's always bitching about inflation and about no wage growth...but all of a sudden, groceries are affordable!
I spend more than that for two people and I’m pretty frugal and shop sales/do t care about name brand for some things.
It’s hard for a family of four I know.
Popular
Back to top



0



