Started By
Message

re: What ridiculously priced items or services set you off?

Posted on 6/3/24 at 3:10 pm to
Posted by LouisianaLady
Member since Mar 2009
82172 posts
Posted on 6/3/24 at 3:10 pm to
Well, I grabbed 2 beefsteak tomatoes off the shelf at the store yesterday not paying attention to the posted price because.. it's tomatoes.

$4.22 before tax.

And then my mother called me not 5 minutes later to ask if she can come over today to unload tons of tomatoes on me because her garden is out of control.
This post was edited on 6/3/24 at 3:12 pm
Posted by chinhoyang
Member since Jun 2011
25030 posts
Posted on 6/3/24 at 3:10 pm to
quote:


I’m a good tipper but I hate with a fiery passion tipping some pos before I’m even served. On a side note, where we get our haircut the lady swipes the card and she chooses the no tip option. I’m going to tip very well the next time.


The old "I'll tip you next time" scam. You are going to get a bowl cut with Rhudy's public hair clippers the next time you go in.
Posted by JEC119
Member since Apr 2024
1218 posts
Posted on 6/3/24 at 3:18 pm to
How about cereal? My wife eats Cheerios like it’s another food group. $8.50 a box around here.
Posted by McLemore
Member since Dec 2003
33561 posts
Posted on 6/3/24 at 3:29 pm to
quote:

$7 pints at the brewery of the beer that brews it


It’s insane. A local restaurant bar with good food and happy hour specials has local Montana pints (and other microbrews) for $3.50 still 3-6pm.
Posted by CallmeSteveo
Member since Feb 2020
650 posts
Posted on 6/3/24 at 4:51 pm to
Hookers
Posted by HoustonChick86
Catalina Wine Mixer
Member since Dec 2009
58853 posts
Posted on 6/3/24 at 4:57 pm to
A small container of raspberries are like $5 or $6 and they go bad in one day, I swear. The most ridiculously priced fruit.
Posted by LSUGUMBO
Shreveport, LA
Member since Sep 2005
9196 posts
Posted on 6/3/24 at 5:20 pm to
quote:

How about cereal? My wife eats Cheerios like it’s another food group. $8.50 a box around here.


Kids wanted some cereal at the store not long ago. No shite, the Malt-O Meal and the name brand were the exact same price. I couldn’t believe it.

I won’t eat at Subway on principle. EVERY sandwich shop is cheaper and has better sandwiches.

I absolutely refuse to buy Cokes unless they’re under $5/12 pack. I usually load up around major holidays.
Posted by Planetarium
Member since Jul 2020
303 posts
Posted on 6/3/24 at 5:55 pm to
M&Ms are ridiculously priced. A damn party sized bag is 13 bucks.
Posted by jizzle6609
Houston
Member since Jul 2009
14255 posts
Posted on 6/3/24 at 6:29 pm to
quote:

gree with this and would like to add Credit. Always have good credit and go above and beyond to keep it that way


Concur.

When you spend above where you should be it’s hard to go back down after living a certain way for a long time i.e. lifestyle inflation. This dooms many families in the long term.
Posted by 6R12
Louisiana
Member since Feb 2005
10395 posts
Posted on 6/3/24 at 7:12 pm to
That's actually decent price bc I've seen others have to pay more.
Posted by chinese58
NELA. after 30 years in Dallas.
Member since Jun 2004
31807 posts
Posted on 6/3/24 at 8:29 pm to
Maybe three years ago I got one of these 12 packs for $25. I think they were $36 last year, and now they are $50.

Posted by dazedconfused
Member since Sep 2020
93 posts
Posted on 6/3/24 at 9:24 pm to
quote:


Maybe three years ago I got one of these 12 packs for $25. I think they were $36 last year, and now they are $50.


Damn, this economy is for the birds!
Posted by Dallaswho
Texas
Member since Dec 2023
2512 posts
Posted on 6/3/24 at 9:39 pm to
Living in metroplex, I have to pay $40 to dump a couple yards of dirt and then they sell it to the next guy for $60.
Same with dumping trees. Most towns
Up north take trees/brush for free. DFW it’s $40 per truck load. Was $25 3-4 years ago.
This post was edited on 6/3/24 at 9:43 pm
Posted by LRB1967
Tennessee
Member since Dec 2020
21136 posts
Posted on 6/3/24 at 9:53 pm to
quote:

learn to do it yourself


There are videos on YouTube that will show you how to do a simple haircut. Kid's hair is usually messy from playing anyway and grows pretty quick so it is not the end of the world if you don't do a perfect job the first time.
Posted by thegreatboudini
Member since Oct 2008
6912 posts
Posted on 6/3/24 at 9:55 pm to
quote:

$7 pints at the brewery of the beer that brews it


I pretty much stopped drinking beer because of this. Unreal.
Posted by newmexicotiger
Member since Sep 2017
3459 posts
Posted on 6/3/24 at 9:57 pm to
Dog food
Posted by Spankum
Miss-sippi
Member since Jan 2007
58416 posts
Posted on 6/3/24 at 10:01 pm to
David’s heroes will get triggered as frick when he gets the bill to replace the blend door on his BMW air conditioner!
Posted by tigerbacon
Arkansas
Member since Aug 2010
4169 posts
Posted on 6/3/24 at 10:01 pm to
Once hair cuts went above 15 my wife started cutting it. It’s simple and looks identical and takes her 10 minutes.

Soda- once soda went above a 12 pack 3 dollars for the normal price I cut out soda. Save money and healthier. A win/win.
Posted by Mo Jeaux
Member since Aug 2008
59752 posts
Posted on 6/3/24 at 10:06 pm to
quote:

I pretty much stopped drinking beer because of this. Unreal.


I don't drink beer much anymore, but is $7 for a pint at a brewery that outrageous? I do live in the NYC area, so maybe that accounts for my viewpoint.
Posted by North Dallas Tiger
United States of America
Member since Mar 2024
13008 posts
Posted on 6/3/24 at 10:31 pm to
Ball park food and drinks
first pageprev pagePage 5 of 8Next pagelast page

Back to top
logoFollow TigerDroppings for LSU Football News
Follow us on X, Facebook and Instagram to get the latest updates on LSU Football and Recruiting.

FacebookXInstagram