Started By
Message

re: What are you grocery bills like lately? (Include # in household please)

Posted on 8/29/22 at 9:50 pm to
Posted by CaptainJ47
Gonzales
Member since Nov 2007
7714 posts
Posted on 8/29/22 at 9:50 pm to
So far this year between eating out and groceries we have averaged $4k a month. 4 people in the household.
Posted by TDsngumbo
Member since Oct 2011
49161 posts
Posted on 8/29/22 at 9:52 pm to
Family of four and you’re paying $1,200 a month on groceries AND you’re still eating out??? What the frick are you buying at the store? I feed my family if four for around $600 a month and probably $150 a month in eating out. Are you cooking steaks three nights a week or something?
Posted by Indfanfromcol
LSU
Member since Jan 2011
14895 posts
Posted on 8/29/22 at 9:52 pm to
quote:

From the grocery store? That seems like a ton. You can get a box of pasta, spaghetti sauce and a pound of beef for less than $15 to feed a family of 4 pretty well. I know you aren't going to eat that every meal. A whole chicken is $1.50 a lb. Get a 4 pound bird for $6, buy some potatoes and some veggies and you have another easy meal for less than $15.


Damn, wish food prices here in Orlando were that cheap.
Posted by danilo
Member since Nov 2008
24772 posts
Posted on 8/29/22 at 9:58 pm to
Single dude. I keep it real low. Maybe under 100 a week, not positive
This post was edited on 8/29/22 at 10:03 pm
Posted by Robin Masters
Birmingham
Member since Jul 2010
34898 posts
Posted on 8/29/22 at 10:17 pm to
Avg $2200 family of 4

FJB
Posted by Hou_Lawyer
Houston, TX
Member since Jun 2019
2169 posts
Posted on 8/29/22 at 10:19 pm to
1
$1,400/month
Posted by rowbear1922
Houston, TX
Member since Oct 2008
15756 posts
Posted on 8/29/22 at 10:21 pm to
$100-$120 a week. I love alone and prob spend $200-$300 week on weekends eating out
Posted by CSinLC
Member since May 2018
2073 posts
Posted on 8/29/22 at 10:27 pm to
At least double as long as only food items
Posted by Palmetto98
Where the stars are big and bright
Member since Nov 2021
2145 posts
Posted on 8/29/22 at 10:31 pm to
quote:

$100-$120 a week. I love alone and prob spend $200-$300 week on weekends eating out


You ordering Rib-eye steaks from Ruth Chris on Uber Eats or something?
Posted by Buckeye06
Member since Dec 2007
25010 posts
Posted on 8/30/22 at 1:22 pm to
quote:

I’ll leave the Prego for the college kids.


Or people who want to eat cheaply since that is one of the points of the thread. Things are getting more expensive so this thread makes sense on ways to save

80/20 ground beef this week is $2.99 at kroger near me. You can buy a pasta for $1.50 and a pre-made pretty good sauce for $6. I also throw some frozen broccoli in. I eat all of that over 3 meals.

I'm not lambasting you just saying that seems like double what I would think it would be to make some dinners You can buy pork chops for less than $4 a pound and potatoes/rice are always cheap. Buy some green veggies and you are done.

I would think you can do good meals for 4 for $15. You won't be eating what you want every meal but you can do good proteins with carbs and veggies for that price
Posted by AUriptide
Member since Aug 2009
7459 posts
Posted on 8/30/22 at 1:26 pm to
One

$100 a week
Posted by rowbear1922
Houston, TX
Member since Oct 2008
15756 posts
Posted on 8/31/22 at 8:17 pm to
quote:

You ordering Rib-eye steaks from Ruth Chris on Uber Eats or something?


Occasionally. Most of the time it’s all week I eat at home (the $100-$120) then weekends, between dinner and going out after for drinks, minimum $200-$300…and that’s without golf
Posted by TutHillTiger
Mississippi Alabama
Member since Sep 2010
49830 posts
Posted on 8/31/22 at 8:20 pm to
Two of us now 800 month
Posted by MBclass83
Member since Oct 2010
10115 posts
Posted on 8/31/22 at 8:21 pm to
Two of us and 3 dogs. About 600.00
Eating out 100.00
Posted by Cracker
in a box
Member since Nov 2009
19098 posts
Posted on 8/31/22 at 8:21 pm to
Mostly paper I get e receipts at Whole Foods but nothing crazy like holograms or QR codes receipts
Posted by LootieandtheBlowfish
Member since Aug 2021
797 posts
Posted on 8/31/22 at 8:23 pm to
It really is bout tree fiddy a week for me.

Family of four.
Posted by yellowfin
Coastal Bar
Member since May 2006
98752 posts
Posted on 8/31/22 at 8:54 pm to
quote:

Eating out 100.00


A month?

I spent that on lunch today for me and two friends
Posted by Impotent Waffle
Baton Rouge
Member since Sep 2007
10106 posts
Posted on 8/31/22 at 9:03 pm to
6 of us. More than our mortgage! Sometime struggle to put food in the house
Posted by MBclass83
Member since Oct 2010
10115 posts
Posted on 9/2/22 at 8:55 am to
We don't eat out often and when we do, it's rarely fine dining. We have money to eat out, it's just that I'd rather spend my money on travel.
Posted by GusMcRae
Deep in the heart of the Big Sleazy
Member since Oct 2008
3710 posts
Posted on 9/2/22 at 9:45 am to
quote:

Like $600 but I don’t have to pay to eat out anymore since I’m married


You had to get married to eat at home?
first pageprev pagePage 5 of 6Next pagelast page

Back to top
logoFollow TigerDroppings for LSU Football News
Follow us on X, Facebook and Instagram to get the latest updates on LSU Football and Recruiting.

FacebookXInstagram