- My Forums
- Tiger Rant
- LSU Recruiting
- SEC Rant
- Saints Talk
- Pelicans Talk
- More Sports Board
- Coaching Changes
- Fantasy Sports
- Golf Board
- Soccer Board
- O-T Lounge
- Tech Board
- Home/Garden Board
- Outdoor Board
- Health/Fitness Board
- Movie/TV Board
- Book Board
- Music Board
- Political Talk
- Money Talk
- Fark Board
- Gaming Board
- Travel Board
- Food/Drink Board
- Ticket Exchange
- TD Help Board
Customize My Forums- View All Forums
- Show Left Links
- Topic Sort Options
- Trending Topics
- Recent Topics
- Active Topics
Started By
Message

What are you grocery bills like lately? (Include # in household please)
Posted on 8/29/22 at 5:45 pm
Posted on 8/29/22 at 5:45 pm
We’re a family of four and pretty consistently spend $1200/month on groceries alone. Probably another $250/month eating out.
We eat well but nothing extravagant by any means.
We eat well but nothing extravagant by any means.
Posted on 8/29/22 at 5:47 pm to StringedInstruments
It has dropped a lot since LSU started back up.
Posted on 8/29/22 at 5:47 pm to StringedInstruments
I spend $2700 on GreenRockTiger and her six kids
Posted on 8/29/22 at 5:48 pm to StringedInstruments
Like $600 but I don’t have to pay to eat out anymore since I’m married
Posted on 8/29/22 at 5:48 pm to StringedInstruments
150-300/week
2 kids
8f and 6m
2 kids
8f and 6m
Posted on 8/29/22 at 5:48 pm to Oates Mustache
quote:
I spend $2700 on GreenRockTiger and her six kids
I can't believe that shite! She's been double dipping and hitting me up for $1,650.
This post was edited on 8/29/22 at 5:49 pm
Posted on 8/29/22 at 5:50 pm to StringedInstruments
quote:
Probably another $250/month eating out.
So you eat out once a month?
Posted on 8/29/22 at 5:51 pm to StringedInstruments
Don’t pay attention.
Posted on 8/29/22 at 5:51 pm to LegendInMyMind
Prices are averaging about $40 per meal (dinner) for a family of 4.
Trying to get what I can at Costco. Proteins and fruits tend to be good buys there for both price and quality.
Trying to get what I can at Costco. Proteins and fruits tend to be good buys there for both price and quality.
Posted on 8/29/22 at 5:52 pm to LegendInMyMind
Hahaha you rube! You're so gullible.
Posted on 8/29/22 at 5:53 pm to LegendInMyMind
quote:
I can't believe that shite! She's been double dipping and hitting me up for $1,650.
Triple dipping - the husband pays the bulk of it
This post was edited on 8/29/22 at 6:04 pm
Posted on 8/29/22 at 5:53 pm to captainpodnuh
All Walmarts in my area have been relabeling their shelves. Everything is 20-30% more.
Posted on 8/29/22 at 5:53 pm to StringedInstruments
quote:
$1200/month on groceries alone
5 in my family and this is about what i'm now paying monthly.
Posted on 8/29/22 at 5:55 pm to StringedInstruments
Up to about 1200 per month +/- 100
Family of 3 but I’m including more than just strictly food.
If I limited it to strictly food probably more like 900ish.
Family of 3 but I’m including more than just strictly food.
If I limited it to strictly food probably more like 900ish.
This post was edited on 8/29/22 at 5:57 pm
Posted on 8/29/22 at 5:56 pm to StringedInstruments
6 people total.
My wife and I, plus 4 kids 15 years old to 9.
$1000-$1200 at Sam's club every month plus $100-200 a month at our local grocery store.
Sam's used to be about $800 a month max.
My wife has calmed down a bit on the local grocery store purchases, but it's still about $3-400 a month, now.
Coke 6 packs alone are double. $1 vegetable oil spray is now $2.
The local Mexican restaurant adds 20% when not using cash because of "inflation". They have a disclaimer hand written on the inside of their menu.
My wife and I, plus 4 kids 15 years old to 9.
$1000-$1200 at Sam's club every month plus $100-200 a month at our local grocery store.
Sam's used to be about $800 a month max.
My wife has calmed down a bit on the local grocery store purchases, but it's still about $3-400 a month, now.
Coke 6 packs alone are double. $1 vegetable oil spray is now $2.
The local Mexican restaurant adds 20% when not using cash because of "inflation". They have a disclaimer hand written on the inside of their menu.
Posted on 8/29/22 at 6:04 pm to StringedInstruments
If guess around $350-400/month but I eat lunch on the company card pretty much every day
Posted on 8/29/22 at 6:05 pm to GreenRockTiger
Thanks for all of the left overs.
Posted on 8/29/22 at 6:07 pm to dbbuilder79
quote:
Coke 6 packs alone are double
You hate to see it
Posted on 8/29/22 at 6:08 pm to StringedInstruments
Household of 5. Limited to $150 a week. We eat lots of stews. No out to eat. In all fairness I was laid off at the end of June so been pinching pennies.
Posted on 8/29/22 at 6:09 pm to StringedInstruments
Probably about $700 on average (including shite like laundry detergent, pull-ups, toilet paper, etc).
Family of a 4 (5 y/o and 2 y/o).
Family of a 4 (5 y/o and 2 y/o).
This post was edited on 8/29/22 at 6:11 pm
Back to top

64








