Started By
Message

re: Could you provide healthy meals for your family on the SNAP/Food Stamp allowance?

Posted on 6/19/24 at 1:13 pm to
Posted by Dixie2023
Member since Mar 2023
4592 posts
Posted on 6/19/24 at 1:13 pm to
They should be required to work 40 hours of community service per week at minimum wage and that’s the benefit. Make then earn and stretch it.
Posted by biglego
San Francisco
Member since Nov 2007
83013 posts
Posted on 6/19/24 at 1:15 pm to
Recipients should get only the basics like it used to be. Get staples instead of a gift card. But nobody wants that except for the taxpayers who fund this mess.
Posted by Sev09
Nantucket
Member since Feb 2011
15793 posts
Posted on 6/19/24 at 1:18 pm to
quote:

$300 a month is more than I spend on groceries now. I do eat out more than I should though…..


For how many people? That’s very low or you eat out most of the time
Posted by Saint Alfonzo
Member since Jan 2019
28040 posts
Posted on 6/19/24 at 1:20 pm to
It's just the wife and I, plus the two cats. I think we could manage alright with almost $600 for groceries. Inflation has fricked grocery costs pretty hard, though.
This post was edited on 6/19/24 at 1:21 pm
Posted by phil good
Baton Rouge
Member since Aug 2013
1685 posts
Posted on 6/19/24 at 1:33 pm to
If used correctly yes. If used to buy purple drink and hot fries also no.
Posted by Ebrow21
Lutcher, La.
Member since Apr 2015
61 posts
Posted on 6/19/24 at 1:48 pm to
Family of 8 (2 adults 6 children), for $1200 a month? If we absolutely had to, yes, we could cook beans and rice daily. However, it would be quite difficult to keep the troops from mutinying.

We easily spend $2k a month on food and incidentals (soap, diapers, etc). The kids drink a gallon of milk a day (we don’t buy juice, soft drinks etc.). That $5 is almost half of one meal allotment of $13.33 for the day, gone. For a basic sandwich meal, we use more than a loaf of bread, 1lb of cold cuts, a pack of sliced cheese, and 1-2 bags of chips. That alone is over the $13 allotment. Not including fruit, condiments, etc. It adds up fast.

Unrelated, but if we weren’t mindful and meal plan it would break us. Fast food is a kick in the balls when it can cost $75. We could easily spend $300 a day in restaurants if we didn’t meal plan.
Posted by beerJeep
Louisiana
Member since Nov 2016
37682 posts
Posted on 6/19/24 at 2:02 pm to
quote:

For how many people?


Well, by deducing the amount and the picture in the OP….

Me myself and I.

quote:

That’s very low or you eat out most of the time


60-70 a week on groceries for 1 person is “very low”? I could easily cut that in half if I *really* needed to. Aka was poor.

Posted by TigerTatorTots
The Safeshore
Member since Jul 2009
82042 posts
Posted on 6/19/24 at 2:19 pm to
$973 is more than my family of 4 spends at the grocery each month and we eat very healthy
Posted by SquatchDawg
Cohutta Wilderness
Member since Sep 2012
19006 posts
Posted on 6/19/24 at 2:20 pm to
Probably not which is why I work rather than wait for the government to pay for my food.
Posted by White Bear
AT WORK
Member since Jul 2014
17186 posts
Posted on 6/19/24 at 2:29 pm to
quote:

Inflation has fricked grocery costs pretty hard, though.
interdasting
Posted by alphaandomega
Tuscaloosa-Here to Serve
Member since Aug 2012
16625 posts
Posted on 6/19/24 at 2:30 pm to
Sure. My daughter (no pics) wanted to see how little she could spend on food. For a 3 month span she worked out a budget where she was spending $70 a week for all the food, she got it delivered for free from Walmart.

Does not include alcohol (she doesn't drink) and did not cover non food items such as toilet paper and cleaning supplies.

Just food. She said she had plenty of food. She cooks alot and didnt buy any boxed or processed foods. Breakfasts were eggs, bacon and toast. Lunch was usually a sandwich and dinner was meats and vegetables.

She did it after she started keeping up with how much she was spending on restaurants. She is a saver and I couldn't be more proud. After she graduated from Alabama she got a job here in Tuscaloosa. She moved back in with us and saved her money for about 18 months and then bought a house in a great neighborhood for renting later. She has 2 roommates whose rent pays the mortgage and she is saving her money to buy another house to rent.
Posted by aruss15
Baton Rouge
Member since Sep 2009
855 posts
Posted on 6/19/24 at 2:40 pm to
You can't buy anything hot is the basic rule now. If it's edible and not straight from the "hot bar" you can buy it(candy and soda included)

Sources: Was poor and had food stamps
Posted by bknight00
East of the Rockies
Member since Aug 2007
548 posts
Posted on 6/19/24 at 2:43 pm to
quote:

am 100% certain that no one here would be able to feed a family on the estimated average benefit. For a family of four, it's a bit less than $6/day per person. That's $2/meal. Good luck with that.


You obviously aren’t seeing the correlation between food stamp recipients and obesity.

quote:

The USDA did release a study in 2015 showing that 40 percent of food stamp recipients were obese compared to 32 percent of low-?income individuals not on food stamps. Both adults and children in food stamp families are more obese than other Americans.
Posted by tigerfoot
Alexandria
Member since Sep 2006
60623 posts
Posted on 6/19/24 at 2:52 pm to
I could get like 100lbs of boiled crawfish.
Posted by Btrtigerfan
Disgruntled employee
Member since Dec 2007
23456 posts
Posted on 6/19/24 at 2:52 pm to
This thread makes me want to buy a 10 pound bag of leg quarters for less than $10 and do some grilling.
Posted by Tigahs24Seven
Charlie Kirk's America
Member since Nov 2007
14459 posts
Posted on 6/19/24 at 2:53 pm to
If you get all the apps sent out by the grocery folks, and shop all meat specials and other food specials you 100% can..It takes a little planning and work, but it is more than doable...The circulars come in your mail each Wednesday for the next week. Look at them sometime...
Posted by LNCHBOX
70448
Member since Jun 2009
88603 posts
Posted on 6/19/24 at 2:53 pm to
Easily. Chicken and rice and fresh green beans are cheap.
Posted by auisssa
Member since Feb 2010
4613 posts
Posted on 6/19/24 at 2:58 pm to
quote:

Not even taking into consideration that any school aged children get two (and often 3) free meals a day at school,


And a bag of groceries per kid sent home every weekend (at least Alabama free-and-reduced lunch students at Title 1 schools).
Posted by tigergirl10
Member since Jul 2019
10673 posts
Posted on 6/19/24 at 2:58 pm to
Very few people get those maximum amounts.
Posted by Dixie2023
Member since Mar 2023
4592 posts
Posted on 6/19/24 at 3:00 pm to
I hope you own property and have a nice garden and put those kids to work, lol. That’s a lot of food per day.
first pageprev pagePage 4 of 6Next pagelast page

Back to top
logoFollow TigerDroppings for LSU Football News
Follow us on X, Facebook and Instagram to get the latest updates on LSU Football and Recruiting.

FacebookXInstagram