- My Forums
- Tiger Rant
- LSU Recruiting
- SEC Rant
- Saints Talk
- Pelicans Talk
- More Sports Board
- Coaching Changes
- Fantasy Sports
- Golf Board
- Soccer Board
- O-T Lounge
- Tech Board
- Home/Garden Board
- Outdoor Board
- Health/Fitness Board
- Movie/TV Board
- Book Board
- Music Board
- Political Talk
- Money Talk
- Fark Board
- Gaming Board
- Travel Board
- Food/Drink Board
- Ticket Exchange
- TD Help Board
Customize My Forums- View All Forums
- Show Left Links
- Topic Sort Options
- Trending Topics
- Recent Topics
- Active Topics
Started By
Message

Food prices in January 2021 compared to now.
Posted on 7/18/24 at 7:24 pm
Posted on 7/18/24 at 7:24 pm
I made this. It's not something found on the internet.


Posted on 7/18/24 at 7:24 pm to Earthling
quote:
It's not something found on the internet.
I have bad news…
Posted on 7/18/24 at 7:26 pm to Earthling
Shows we really are a banana republic.
Posted on 7/18/24 at 7:26 pm to Earthling
frick that.
Nothing but that gov food pyramid garbage.
Nothing but that gov food pyramid garbage.
Posted on 7/18/24 at 7:28 pm to Earthling
Thanks shared this in my HEB and it lowered my bill.
Posted on 7/18/24 at 7:28 pm to Earthling
Not sure where you live but red delicious apples at my Texas Walmart are currently on app for pickup at $6.43. Just a reference.
Posted on 7/18/24 at 7:29 pm to Earthling
ok but what about important stuff like Doritos and Mountain Dew?
Posted on 7/18/24 at 7:29 pm to Earthling
How many different loaves of shitty bread does one person need?
Posted on 7/18/24 at 7:31 pm to Earthling
Amazon Fresh right now has milk for $3.19.
Posted on 7/18/24 at 7:31 pm to Sao
In BR Albertsons has 5lb bags of granny, red delicious, honeycrisp, or figi for $5.
Also not sure why anyone buys name brand flour, sugar, etc. store brand is the same as name brand. Not like they are cutting it.
Also not sure why anyone buys name brand flour, sugar, etc. store brand is the same as name brand. Not like they are cutting it.
This post was edited on 7/18/24 at 7:34 pm
Posted on 7/18/24 at 7:36 pm to mchias1
Yeah, there's some drift here. Whole GV milk is $2.66. IDK. Food is up but some of these are incorrect.
10# russet potatoes $4.98
10# russet potatoes $4.98
This post was edited on 7/18/24 at 7:41 pm
Posted on 7/18/24 at 8:29 pm to Sao
quote:
apples at my Texas Walmart are currently on app for pickup at $6.43.
OK - how much were they in Jan 2021??? That's the point....
Posted on 7/18/24 at 8:29 pm to Sao
Sao, you're wrong. They're all correct. Go check for yourself.


Posted on 7/18/24 at 8:39 pm to Earthling
Look Fat, you wanna go? Push up contest?
Posted on 7/18/24 at 8:44 pm to Earthling
The chicken prices have increased so Mr Tyson can buy us a final four.
Posted on 7/18/24 at 8:54 pm to Big Scrub TX
quote:
Amazon Fresh right now has milk for $3.19.
Your fat arse gets groceries delivered too?
Posted on 7/18/24 at 8:56 pm to Earthling
I know I was going to buy some heavy whipping cream today… almost 8.00!
Posted on 7/18/24 at 8:58 pm to Sao
Red delicious are terrible
Real men eat honey crisp
Real men eat honey crisp
Posted on 7/18/24 at 9:01 pm to Brosef Stalin
quote:
Mountain Dew
guessing about $4.98 / 12 pack to $7.98/ 12 pack
Posted on 7/18/24 at 9:08 pm to Earthling
Joe Biden.
Make America more welfare dependent again.
Make America more welfare dependent again.
Popular
Back to top

22









