- My Forums
- Tiger Rant
- LSU Recruiting
- SEC Rant
- Saints Talk
- Pelicans Talk
- More Sports Board
- Coaching Changes
- Fantasy Sports
- Golf Board
- Soccer Board
- O-T Lounge
- Tech Board
- Home/Garden Board
- Outdoor Board
- Health/Fitness Board
- Movie/TV Board
- Book Board
- Music Board
- Political Talk
- Money Talk
- Fark Board
- Gaming Board
- Travel Board
- Food/Drink Board
- Ticket Exchange
- TD Help Board
Customize My Forums- View All Forums
- Show Left Links
- Topic Sort Options
- Trending Topics
- Recent Topics
- Active Topics
Started By
Message
re: Can your family of 4 keep your grocery bill to 4200/yr?
Posted on 10/31/25 at 9:32 am to LSUFanHouston
Posted on 10/31/25 at 9:32 am to LSUFanHouston
quote:
$4200 per year on average
Now do the people who receive above the average. SNAP is receiving the hate right now because it is in the headlines......but start adding up the subsidies for food, housing, medical that the SNAP recipients receive.
It gets infuriating to people who have worked years with none of that financial assistance on a monthly or yearly basis.
Posted on 10/31/25 at 9:32 am to LSUFanHouston
Family of 6, with a teenage boy in my house. We routinely spend $1500 a month, if not more, on groceries/food.
Posted on 10/31/25 at 9:33 am to LSUFanHouston
Yea, I can easily feed a family of 4 on $800 a week. Are you being serious?
Posted on 10/31/25 at 9:34 am to Bard
quote:
But... that's not what Higgins said sooo...
So many people missed the point here.
This isn’t a thread to discuss the merits of SNAP
This is a thread to discuss the good Congressman’s comments
Posted on 10/31/25 at 9:34 am to stout
quote:
I remember when WIC actually gave people baby formula instead of a card
Corporate cronyism killed that
Posted on 10/31/25 at 9:35 am to ronricks
quote:
I only eat ribeye steak, grass fed beef, bacon (Wright Brand) grass fed whey isolate protein all the stuff that’s supposed to be super expensive and don’t come close to that.
I have two teenagers
Lots of steak (angus tri tip is my go to) and salmon. Yogurt, cottage cheese, eggs, fruit, avacado and baked potatoes are mainstays as well.
Posted on 10/31/25 at 9:35 am to pochejp
quote:
My wife and I could absolutely survive easily on $350 a month.
But you are a family of 2, not 4.
Posted on 10/31/25 at 9:36 am to LSUFanHouston
Obviously there aren't many math whizzes in Congress from either party, or in the other branches of federal and state govts. If they had any ability to understand finance they'd be in a panic to get this country on a survivable economic path.
To most of these people, money is something that comes from other people, at the point of a gun if necessary. Or they just quietly steal it via printing press. They don't really spend much time thinking about the concepts of financial management.
To most of these people, money is something that comes from other people, at the point of a gun if necessary. Or they just quietly steal it via printing press. They don't really spend much time thinking about the concepts of financial management.
This post was edited on 10/31/25 at 9:39 am
Posted on 10/31/25 at 9:36 am to Gifman
quote:
You can 100 % do this.
I think so too.
The OP keeps ignoring the fact that 2 of the 4 family members get lunch covered by school so that eliminates a lot of at-home meals you have to spend the $350 per month on
Posted on 10/31/25 at 9:37 am to Barstools
quote:
Yea, I can easily feed a family of 4 on $800 a week. Are you being serious?
Are you bad at math?
Posted on 10/31/25 at 9:41 am to stout
quote:
The OP keeps ignoring the fact that 2 of the 4 family members get lunch covered by school so that eliminates a lot of at-home meals you have to spend the $350 per month on
In our house, lunch is the cheapest meal of the day.
But kids only go to school 180 days a year so that only covers half of their lunches
Some places do summer food distribution but it’s not every day and you have to get to the school to get it
Weekends holidays etc not covered
It’s not saving as much money as you think it is.
This post was edited on 10/31/25 at 9:41 am
Posted on 10/31/25 at 9:41 am to LSUFanHouston
I think the point being made is that people have to make some sacrifices and cannot live off convenience foods.
Absolutely, a.family of 4 can eat very well off $$4200/month for food if they cook a lot of meals from scratch and do not fill their baskets with sodas, chips, cookies, and processed foods.
Every box of food sold on the shelf can be made from scratch. A bag of rice can last 2 weeks for the price of a box of flavored rice for 1 meal. When you cook meals from scratch you also begin to eat smaller portions because you get more protein.
The issue is not the money allotment, it's the lifestyle and making excuses why you can't or should not cook a meal.
Absolutely, a.family of 4 can eat very well off $$4200/month for food if they cook a lot of meals from scratch and do not fill their baskets with sodas, chips, cookies, and processed foods.
Every box of food sold on the shelf can be made from scratch. A bag of rice can last 2 weeks for the price of a box of flavored rice for 1 meal. When you cook meals from scratch you also begin to eat smaller portions because you get more protein.
The issue is not the money allotment, it's the lifestyle and making excuses why you can't or should not cook a meal.
Posted on 10/31/25 at 9:45 am to LSUFanHouston
Back to the free school lunch, those kids also get free school breakfast, so you are eliminating 20 at-home meals a week between 2 kids.
That stretches $350 per month to only cover 42 meals per week for the mom and dad and 16 meals (nights and weekends) for the kids.
It would be tight but I bet you could come close.
That stretches $350 per month to only cover 42 meals per week for the mom and dad and 16 meals (nights and weekends) for the kids.
It would be tight but I bet you could come close.
quote:
School Breakfast Program (SBP): A federally assisted program that supports schools in providing nutritionally balanced breakfasts to students.
National School Lunch Program (NSLP): The more familiar free or reduced-price lunch program.
This post was edited on 10/31/25 at 9:48 am
Posted on 10/31/25 at 9:47 am to LSUFanHouston
congratulations you aspired to be average, and you did it! you're another one of the 63% of american's who can't cover an unexpected $500 expense! you're the back bone of the country, salt of the earth. in the mean time the government takes $3000 every two weeks out of my paycheck to cover my income taxes.
Posted on 10/31/25 at 9:47 am to LSUFanHouston
quote:
I am cheap AF when grocery shopping. I ship a lot of sales. Buy in bulk at Sam’s. Buy a lot if stuff at Aldi and Walmart. Just about everything is generic brand. Very little sweets. Absolute minimum, I spend $800 per month.
You’re spending your money. I’m on Walmart app I have more than a weeks worth of food in cart and I’m under $70. Now that’s a lot beans and rice and bologna sandwiches, but I’ve also got 5lbs of frozen chicken breast and 3lbs beef in there as well. 36 eggs and a gallon of milk.
It’s not impossible or even hard, it’s just uncomfortable. Tough shite.
This post was edited on 10/31/25 at 9:50 am
Posted on 10/31/25 at 9:47 am to Gifman
quote:
You can 100 % do this.
You can absolutely do it with your $4200 SUPPLEMENTAL assistance. Everyone ignores the fact schools feed the kids two meals a day, and then there’s a snack cart at the end of the day where you can grab additional food when you pick your kids up.
You also get booster bucks when you shop at authorized places like farmers markets. Some of the Medicaid plans also offer money, food, and iPads if you consistently show up for appointments.
Posted on 10/31/25 at 9:47 am to LSUFanHouston
Family of 3.
We average $800/month groceries & about $900month "eating out". Eating out = sit down restaurants + running through a drive thru/take out.
Now, that eating out average is exactly that, an average. It was like $1200 in January because we're out of town a lot, or looks like it's been as low as $500 when we're both home all month.
$500 still feels like too much. But, even just running through somewhere and getting breakfast on the go or just grabbing a pizza, take out hibachi, etc. adds up quick. Like if either me or my wife eat out at lunch and then we order out once a week, you're there. It spikes when you take the family to go sit down somewhere and eat. I do believe that you've gotta take your family out now and then. It's apart of teaching a kid how to grow up.
I feel like if we really minded out p's & q's on eating out, and then bought what we wanted to buy at the grocery, we'd be somewhere around $1200/mo pretty easily on the groceries.
We average $800/month groceries & about $900month "eating out". Eating out = sit down restaurants + running through a drive thru/take out.
Now, that eating out average is exactly that, an average. It was like $1200 in January because we're out of town a lot, or looks like it's been as low as $500 when we're both home all month.
$500 still feels like too much. But, even just running through somewhere and getting breakfast on the go or just grabbing a pizza, take out hibachi, etc. adds up quick. Like if either me or my wife eat out at lunch and then we order out once a week, you're there. It spikes when you take the family to go sit down somewhere and eat. I do believe that you've gotta take your family out now and then. It's apart of teaching a kid how to grow up.
I feel like if we really minded out p's & q's on eating out, and then bought what we wanted to buy at the grocery, we'd be somewhere around $1200/mo pretty easily on the groceries.
Posted on 10/31/25 at 9:48 am to LSUFanHouston
Family of 3 here, and i think we average over $200+/wk
however, the said family of 4 on SNAP gets 2 free meals a day M-F at school
also, SNAP is a supplement, not 100% food fund. The is also, housing subsidies, medicare, WIC, welfare, ect that also gives money to families
however, the said family of 4 on SNAP gets 2 free meals a day M-F at school
also, SNAP is a supplement, not 100% food fund. The is also, housing subsidies, medicare, WIC, welfare, ect that also gives money to families
Posted on 10/31/25 at 9:50 am to SlowFlowPro
SFP whole chickens are $1.49 a lb. Shut the frick up moron
Posted on 10/31/25 at 9:51 am to LSUFanHouston
I spend about 100 dollars a week for my family of 3.
Popular
Back to top


0




