- My Forums
- Tiger Rant
- LSU Recruiting
- SEC Rant
- Saints Talk
- Pelicans Talk
- More Sports Board
- Coaching Changes
- Fantasy Sports
- Golf Board
- Soccer Board
- O-T Lounge
- Tech Board
- Home/Garden Board
- Outdoor Board
- Health/Fitness Board
- Movie/TV Board
- Book Board
- Music Board
- Political Talk
- Money Talk
- Fark Board
- Gaming Board
- Travel Board
- Food/Drink Board
- Ticket Exchange
- TD Help Board
Customize My Forums- View All Forums
- Show Left Links
- Topic Sort Options
- Trending Topics
- Recent Topics
- Active Topics
Started By
Message
Posted on 11/18/21 at 11:24 am to cable
Pigs holding out for better pay.
Posted on 11/18/21 at 11:28 am to cable
Bacon gives you cancer and makes global warming anyway. You should be eating steamed sliced tofu -- it's just as good.
Posted on 11/18/21 at 11:30 am to cable
You started a thread, then were gone like a fart in a hurricane. Many people offered you help, but you are gone, so frick you. Go choke on that bacon that your dumb arse was ignorant enough to pay $12/lb. for. 
Posted on 11/18/21 at 12:15 pm to cable
Wait until you get your next natural gas bill....
Posted on 11/18/21 at 1:14 pm to cable
I haven't seen bacon for that price. Where do you shop and what brand was it?
Posted on 11/18/21 at 1:29 pm to beerJeep
quote:You think Walmart grows their own hogs and has their own packing plant? They relabel damn near everything with their GV brand.
Great value ? wright thick cut or bust baw. We don’t buy that poor people shite.
With the notable exception of soft drinks, I'll buy GV probably 98/100 if it's available and cheaper. Dr. Thunder is legit, but if I'm wasting calories, I want the real thing--and honestly it's about the only food item I can remember that tastes different from it's name brand counterpart.
Paper towels, straws, anything like that, it's GV all day in my household.
Posted on 11/18/21 at 2:22 pm to 777Tiger
quote:Your son ain't getting the GI Joe with the Kung Fu Grip for Christmas this year.
pork belly futures, baw
Trading Places
Posted on 11/18/21 at 2:23 pm to Gris Gris
Hormel thin sliced - I didn't buy it
Posted on 11/18/21 at 2:31 pm to MyRockstarComplex
quote:
Stop buying it. Demand goes down, supply stays the same, cost adjusts to what the market will bare.

Posted on 11/18/21 at 2:33 pm to Penrod
Republicans are supposed to be smart about money. They have no understanding of supply and demand. Price is set at what someone is willing to pay. Instead they just blame idiot Biden. Idiot Trump would be having the same issues.
Posted on 11/18/21 at 2:38 pm to mordacity
quote:
mordacity
Gonna have to be a little more subtle than that
Posted on 11/18/21 at 3:19 pm to The Spleen
quote:
Bacon has been in the $9-$10 per pound range where I shop for a few years now. Wright's has been around $12 per pound for that same timeframe.
Posted on 11/18/21 at 3:53 pm to HouseMom
quote:
But you just paid $10/pound of Wal-Mart brand bacon.
$6.68/12oz = $8.91/lb which is < $12/lb
Posted on 11/18/21 at 3:54 pm to NPComb
Kroger has King Cotton Bacon for $12.99 for 40oz/2.5 lbs. and Whole Foods has bacon $6 for 12 oz
Posted on 11/18/21 at 4:18 pm to cable
You have to learn to shop around.
At Sams, you can buy 3 lbs of bacon for 16 dollars.
Discount stores are notorious for marking up items and say you are getting a deal.
At Sams, you can buy 3 lbs of bacon for 16 dollars.
Discount stores are notorious for marking up items and say you are getting a deal.
Posted on 11/18/21 at 4:26 pm to lsufb1912
quote:
$6.68/12oz = $8.91/lb which is < $12/lb
“The cheap bacon is still cheaper than the bacon you usually get”
No shite Einstein
Posted on 11/18/21 at 4:36 pm to cable
Let’s go BACON clap clap clap
Let’s go BACON clap clap clap
Let’s go BACON clap clap clap
Let’s go BACON clap clap clap
Let’s go BACON clap clap clap
Posted on 11/18/21 at 4:39 pm to cable
quote:
and it was fricking $12 for 16 oz - double the price from a few months ago. This was at a discount supermarket. What the hell is going on?
Joe Biden is whats happening
Popular
Back to top


0







