Started By
Message

re: Went to buy bacon today

Posted on 11/18/21 at 11:17 am to
Posted by GurleyGirl
Georgia
Member since Nov 2015
14430 posts
Posted on 11/18/21 at 11:17 am to
Welcome to Biden's America.
Posted by tokenBoiler
Lafayette, Indiana
Member since Aug 2012
4979 posts
Posted on 11/18/21 at 11:24 am to
Pigs holding out for better pay.
Posted by tokenBoiler
Lafayette, Indiana
Member since Aug 2012
4979 posts
Posted on 11/18/21 at 11:28 am to
Bacon gives you cancer and makes global warming anyway. You should be eating steamed sliced tofu -- it's just as good.
Posted by Hangit
The Green Swamp
Member since Aug 2014
45397 posts
Posted on 11/18/21 at 11:30 am to
You started a thread, then were gone like a fart in a hurricane. Many people offered you help, but you are gone, so frick you. Go choke on that bacon that your dumb arse was ignorant enough to pay $12/lb. for.
Posted by Jsand43
Member since May 2021
882 posts
Posted on 11/18/21 at 12:15 pm to
Wait until you get your next natural gas bill....
Posted by Gris Gris
OTIS!NO RULES FOR SAUCES ON STEAK!!
Member since Feb 2008
49636 posts
Posted on 11/18/21 at 1:14 pm to
I haven't seen bacon for that price. Where do you shop and what brand was it?
Posted by FCP
Delta State Univ. - Fightin' Okra
Member since Sep 2010
5098 posts
Posted on 11/18/21 at 1:29 pm to
quote:

Great value ? wright thick cut or bust baw. We don’t buy that poor people shite.
You think Walmart grows their own hogs and has their own packing plant? They relabel damn near everything with their GV brand.

With the notable exception of soft drinks, I'll buy GV probably 98/100 if it's available and cheaper. Dr. Thunder is legit, but if I'm wasting calories, I want the real thing--and honestly it's about the only food item I can remember that tastes different from it's name brand counterpart.

Paper towels, straws, anything like that, it's GV all day in my household.
Posted by Wolfhound45
Member since Nov 2009
125975 posts
Posted on 11/18/21 at 2:22 pm to
quote:

pork belly futures, baw
Your son ain't getting the GI Joe with the Kung Fu Grip for Christmas this year.

Trading Places
Posted by cable
Member since Oct 2018
9735 posts
Posted on 11/18/21 at 2:23 pm to
Hormel thin sliced - I didn't buy it
Posted by Penrod
Member since Jan 2011
52089 posts
Posted on 11/18/21 at 2:31 pm to
quote:

Stop buying it. Demand goes down, supply stays the same, cost adjusts to what the market will bare.

Posted by mordacity
Member since Nov 2021
40 posts
Posted on 11/18/21 at 2:33 pm to
Republicans are supposed to be smart about money. They have no understanding of supply and demand. Price is set at what someone is willing to pay. Instead they just blame idiot Biden. Idiot Trump would be having the same issues.
Posted by LNCHBOX
70448
Member since Jun 2009
88713 posts
Posted on 11/18/21 at 2:38 pm to
quote:

mordacity


Gonna have to be a little more subtle than that
Posted by NPComb
Member since Jan 2019
27966 posts
Posted on 11/18/21 at 3:19 pm to
quote:

Bacon has been in the $9-$10 per pound range where I shop for a few years now. Wright's has been around $12 per pound for that same timeframe.






Posted by lsufb1912
Louisiana
Member since Aug 2021
5965 posts
Posted on 11/18/21 at 3:53 pm to
quote:

But you just paid $10/pound of Wal-Mart brand bacon.


$6.68/12oz = $8.91/lb which is < $12/lb
Posted by Geaux-2-L-O-Miss
Between Your Ears
Member since Aug 2005
3818 posts
Posted on 11/18/21 at 3:54 pm to
Kroger has King Cotton Bacon for $12.99 for 40oz/2.5 lbs. and Whole Foods has bacon $6 for 12 oz
Posted by Abstract Queso Dip
Member since Mar 2021
5878 posts
Posted on 11/18/21 at 4:12 pm to
Vegan bacon is expensive.
Posted by Tarps99
Lafourche Parish
Member since Apr 2017
11511 posts
Posted on 11/18/21 at 4:18 pm to
You have to learn to shop around.

At Sams, you can buy 3 lbs of bacon for 16 dollars.

Discount stores are notorious for marking up items and say you are getting a deal.
Posted by Sun God
Member since Jul 2009
49895 posts
Posted on 11/18/21 at 4:26 pm to
quote:

$6.68/12oz = $8.91/lb which is < $12/lb

“The cheap bacon is still cheaper than the bacon you usually get”

No shite Einstein
Posted by cypresstiger
The South
Member since Aug 2008
13423 posts
Posted on 11/18/21 at 4:36 pm to
Let’s go BACON clap clap clap

Let’s go BACON clap clap clap

Let’s go BACON clap clap clap
Posted by ApexTiger
cary nc
Member since Oct 2003
56165 posts
Posted on 11/18/21 at 4:39 pm to
quote:

and it was fricking $12 for 16 oz - double the price from a few months ago. This was at a discount supermarket. What the hell is going on?


Joe Biden is whats happening
first pageprev pagePage 5 of 6Next pagelast page

Back to top
logoFollow TigerDroppings for LSU Football News
Follow us on X, Facebook and Instagram to get the latest updates on LSU Football and Recruiting.

FacebookXInstagram