Posted by
Message
CuyahogaTigerJr
LSU Fan
Northeast ohio
Member since Aug 2018
1165 posts
 Online 

Spin off expensive food would you pay $20+ for a pineapple
A pink glow pineapple... I’m selling a case a week 2 on the weekends... haven’t tried it yet but maybe I should sample one, $19.99 ea

Edit; can’t post pics sorry, but look up pink glow pineapple you’ll see it.
This post was edited on 5/3 at 3:48 pm


hungryone
LSU Fan
river parishes
Member since Sep 2010
11900 posts

re: Spin off expensive food would you pay $20+ for a pineapple
I bought a damned delicious, huge Dole pineapple for $2.19 a week ago. So no, I wouldn't pay $20 for a fruit simply because it is pink.

I did buy a basket of Driskill's "rose" strawberries (a white strawberry) at Central Market bc they looked cool, but they only cost $1 more than the red strawberries.


Replies (0)
Replies (0)
22
jchamil
Member since Nov 2009
10649 posts
 Online 

re: Spin off expensive food would you pay $20+ for a pineapple
quote:

I’m selling a case a week 2 on the weekends


So you sell 3 cases per week?

I would not pay $20 for a pineapple


CuyahogaTigerJr
LSU Fan
Northeast ohio
Member since Aug 2018
1165 posts
 Online 

re: Spin off expensive food would you pay $20+ for a pineapple
quote:

I would not pay $20 for a pineapple

Same here just asking but they sell


Replies (0)
Replies (0)
00
coolpapaboze
Maryland Fan
Parts Unknown
Member since Dec 2006
11886 posts
 Online 

re: Spin off expensive food would you pay $20+ for a pineapple
Is this so called 'pink glow pineapple' an actual fruit, or is it some kind of narcotic or deviant sex 'move'? Because it sounds like a narcotic or deviant sex 'move' at that price. Either way, I'm not a buyer, though I am intrigued to learn more.


CuyahogaTigerJr
LSU Fan
Northeast ohio
Member since Aug 2018
1165 posts
 Online 

re: Spin off expensive food would you pay $20+ for a pineapple
it’s packaged in a box that looks more at home in the liquor store


Replies (0)
Replies (0)
10
TD SponsorTD Fan
USA
Member since 2001
Thank you for supporting our sponsors
Advertisement
NYCAuburn
Auburn Fan
TD Platinum Membership/SECr Sheriff
Member since Feb 2011
55319 posts

re: Spin off expensive food would you pay $20+ for a pineapple
Could it be a bar or restaurant buying? Seems like it’s perfect for a high dollar cocktail.


CuyahogaTigerJr
LSU Fan
Northeast ohio
Member since Aug 2018
1165 posts
 Online 

re: Spin off expensive food would you pay $20+ for a pineapple
Eastern suburb of Cleveland lynhurst, so maybe we have a lot of restaurants near by


Jibbajabba
LSU Fan
Louisiana
Member since May 2011
3458 posts

re: Spin off expensive food would you pay $20+ for a pineapple
After googling the fruit, it does not look good. The color is very off putting. It is almost like I would feel like I was eating raw chicken flesh.


Replies (0)
Replies (0)
00
CHEDBALLZ
LSU Fan
South Central LA
Member since Dec 2009
19467 posts

re: Spin off expensive food would you pay $20+ for a pineapple
My daughter put one in the buggy while we were shopping. Got to the register, checked out, noticed the bill was a little off. Turns out the damn pink pineapple was $17.99. She didnt even eat the damn thing, and get this it tasted just like a pineapple.


Replies (0)
Replies (0)
40
Powerman
LSU Fan
Member since Jan 2004
148707 posts

re: Spin off expensive food would you pay $20+ for a pineapple
Pineapple salesman is not a career I ever thought about


Replies (0)
Replies (0)
50
upgrayedd
US Space Force Fan
Lifting at Tobin's house
Member since Mar 2013
118512 posts

re: Spin off expensive food would you pay $20+ for a pineapple
The pink pineapple - excellent strip club name


Dirk Dawgler
Georgia Fan
Where I Am
Member since Nov 2011
648 posts
 Online 

re: Spin off expensive food would you pay $20+ for a pineapple
I pay $50 for sugarloaf pineapple shipped from Kauai. I have had many pineapples, including pink glow and nothing compares. They take 18 months to harvest and the core is edible and almost as soft as the outside. It has zero acidic quality that a regular pineapple leaves in your mouth after eating a good sized portion. Just sweet, and juicy goodness that you can’t stop eating. You can get a 3 pack for about $150 shipped but you have to order far in advance because they are in high demand. I usually order in June and hope to have by Christmas to give as presents.


Replies (0)
Replies (0)
10
first pageprev pagePage 1 of 1next pagelast page
refresh

Back to top

logoFollow TigerDroppings for LSU Football News
Follow us on Twitter, Facebook and Instagram to get the latest updates on LSU Football and Recruiting.

FacebookTwitterInstagram