Started By
Message

re: Why is beef jerky so expensive?

Posted on 5/13/18 at 9:59 am to
Posted by jimbeam
University of LSU
Member since Oct 2011
75703 posts
Posted on 5/13/18 at 9:59 am to
What’s the price of beef vs bananas?
Posted by Sao
East Texas Piney Woods
Member since Jun 2009
68469 posts
Posted on 5/13/18 at 10:00 am to
quote:

Bananas and grapes are cheap compared to beef. Did you really not think of that?



Psst, I was trolling weagle but don't let him know
Posted by OysterPoBoy
City of St. George
Member since Jul 2013
42978 posts
Posted on 5/13/18 at 10:05 am to
quote:

Why is beef jerky so expensive?


It used to not be before this keto craze hit. Now they spend a lot of the processing time getting rid of the carbs so these freaks can brag about their pee smelling funny. It’s all fueled by instagram and Facebook.
Posted by Janky
Team Primo
Member since Jun 2011
35957 posts
Posted on 5/13/18 at 10:11 am to
I have a big pack that I just got off of amazon that I paid $30 for. Dry beef jerky and not that waxy crap.
Posted by GoldenBoy
Winning!
Member since Nov 2004
42079 posts
Posted on 5/13/18 at 10:13 am to
Hit us with a link, bruh.
Posted by Janky
Team Primo
Member since Jun 2011
35957 posts
Posted on 5/13/18 at 10:16 am to
People’s choice. 1lb.
Posted by tigersownall
Thibodaux
Member since Sep 2011
16648 posts
Posted on 5/13/18 at 10:17 am to
25.99**
Posted by SkintBack
SoLo
Member since Nov 2015
1883 posts
Posted on 5/13/18 at 10:19 am to
I compare milk and gasoline all of the time. A gallon of milk cost more than a gallon of gasoline. Drilling rig, oil platform, pipeline, refinery vs a pasture. Think about it.
Posted by Kentucker
Rabbit Hash, KY
Member since Apr 2013
20055 posts
Posted on 5/13/18 at 10:26 am to
quote:

Why is beef jerky so expensive?


Because they haven't found a way to add pink slime to it. Yet.

Posted by Undertow
Member since Sep 2016
8867 posts
Posted on 5/13/18 at 10:37 am to
quote:

Then how are banana chips and raisins so economical?


Bananas are $.56 / lb. a 40lb case will cost you about $22.
Posted by fightin tigers
Downtown Prairieville
Member since Mar 2008
76208 posts
Posted on 5/13/18 at 10:39 am to
quote:

Per pound it is one of the most expensive items


You priced pussy lately?
Posted by TennesseeFan25
Honolulu
Member since May 2016
8391 posts
Posted on 5/13/18 at 10:40 am to
We have a dehydrator, it's very easy with that, especially if you can get wherever to thin slice the beef for you. Marinade overnight then toss in dehydrator.

We usually go with a spicy or Korean bbq flavor and it comes out fire
Posted by lsu xman
Member since Oct 2006
16697 posts
Posted on 5/13/18 at 10:42 am to
Cracklins at $15/lb is even more astonishing.
Posted by RogerTheShrubber
Juneau, AK
Member since Jan 2009
296100 posts
Posted on 5/13/18 at 10:47 am to
quote:

I agree. I love it, but I ain’t paying $8 a bag for that measly helping.


It's fairly easy and inexpensive to do your own.
Posted by Bigfishchoupique
Member since Jul 2017
9468 posts
Posted on 5/13/18 at 10:50 am to
If I am not mistaken Bourgeois uses 7 pounds of flank steak to yield a pound of jerky.
Posted by gumbo2176
Member since May 2018
19351 posts
Posted on 5/13/18 at 2:16 pm to
I make my own and start out with the eye of round roast cut across grain in slices about 3/16 of an inch thick. Then it's just adding my seasonings to it and making sure all pieces are coated well, refrigerate it no less than 24 hours to marinate and then on the grates of my dehydrator to dry out to my liking.

Good thing is it freezes well and I'll bag pieces of it up in quart freezer bags to save for later consumption. I don't use any chemical preservatives in my jerky, so it can go off in a few day time.

One eye of round roast yields about 50 slices of meat.
Posted by Houma Sapien
up the bayou
Member since Jul 2013
1688 posts
Posted on 5/13/18 at 2:18 pm to
quote:

Cracklins at $15/lb is even more astonishing.


Also a lot of work. Wages and overhead have to be met and exceeded. These businesses aren't running a charity.
This post was edited on 5/13/18 at 2:18 pm
Posted by gumbo2176
Member since May 2018
19351 posts
Posted on 5/13/18 at 2:28 pm to
quote:

Cracklins at $15/lb is even more astonishing.


This is true, especially when you consider what it's made from. Hell, it's only deep fried pork fat with small bits of meat attached to it.

I've made it at home out of pork belly before and it is a very slow process to do it right when you render the fat down like needs to be done in order for it to become cracklin'.

I like the stuff by it really is "Heart attack in a paper sack" when you think of it.
Posted by kciDAtaE
Member since Apr 2017
17452 posts
Posted on 5/13/18 at 2:28 pm to
Bc people will pay that much for it
Posted by djangochained
Gardere
Member since Jul 2013
19120 posts
Posted on 5/13/18 at 2:29 pm to
Wrong
first pageprev pagePage 2 of 4Next pagelast page

Back to top
logoFollow TigerDroppings for LSU Football News
Follow us on X, Facebook and Instagram to get the latest updates on LSU Football and Recruiting.

FacebookXInstagram