Posted by
Message
Yeti_Chaser
Member since Nov 2017
4033 posts
 Online 

Cost Effective Calories

With all of our grocery bills higher than ever I thought it'd be good to see what people are eating on a budget. The days of me throwing multiple beef chucks in a crock pot to get through lunch for the week are gone as prices continue to climb. I've all but cut out veggies due to the price/calorie which I know probably isn't good. My only tip to offer is get a costco membership to buy things like rice in bulk and go to a local butcher to buy your beef in bulk. If anyone has any good, cheap recipes that have a good price/calorie ratio please post them


EasterEgg
LSU Fan
New Orleans Metro
Member since Sep 2018
4429 posts

Shop the sales. Rouse's and Winn-Dixie both have good sales each week. Right now, ground beef is $1.99 at Rouse's and T-bones are $5.99/lb.

Wait for the pork shoulders to go on sale for $0.99/lb and stock up if you have the freezer space. When I host parties, I throw one of those in the smoker the night before and I can feed 20 MFers for like $10. And they all rave how delicious it is.

Bananas are always dirt cheap, plentiful, and packed full of nutrition. I eat a banana everyday. Carrots are dirt cheap. Don't give up on fruits and veggies entirely.

Just shop smarter.


Replies (0)
Replies (0)
70
ronricks
SMU Fan
Member since Mar 2021
2763 posts

I just shop the sales. Publix has had Bone In Ribeyes, Ribeyes, New York Strips, T-Bone's or Porterhouses on sale for 8.99 a pound for every week but one the last 8 weeks. Kroger had 1.5 pounds of Wright Brand thick sliced bacon for 7.99 (normally 12.99) last week. Publix had organic non GMO free range eggs 1.50 off a dozen last week. Publix usually has one brand of Grass Fed Beef on sale every week. Don't have brand loyalty. Shop the sales a different stores and stock up.


Replies (0)
Replies (0)
10
diat150
Tulane Fan
OPELOUSAS
Member since Jun 2005
39991 posts

look at different cuts of beef also.

you can get sirloin flap(bavette) for like $10 per pound at whole foods which is way better than ribeyes at $15-20 per pound imho.







Replies (0)
Replies (0)
10
first pageprev pagePage 1 of 1next pagelast page
refresh

Back to top

logoFollow TigerDroppings for LSU Football News
Follow us on Twitter, Facebook and Instagram to get the latest updates on LSU Football and Recruiting.

FacebookTwitterInstagram