Page 1
Page 1
Started By
Message
locked post

How do shrimp prices compare to crawfish?

Posted on 3/5/09 at 10:10 pm
Posted by Dalai Lama
Baton Rouge
Member since Oct 2006
2033 posts
Posted on 3/5/09 at 10:10 pm
?
Posted by OTIS2
NoLA
Member since Jul 2008
51405 posts
Posted on 3/5/09 at 10:14 pm to
per pound of edible meat, shrimp are cheaper.
Posted by Tigerpaw123
Louisiana
Member since Mar 2007
17622 posts
Posted on 3/5/09 at 10:15 pm to
about like ribeyes to lamb chops, no corallation, shrimp are more per pound but have less waste/lb
Posted by Dalai Lama
Baton Rouge
Member since Oct 2006
2033 posts
Posted on 3/5/09 at 10:21 pm to
Thanks guys. I'm used to cooking crawfish at the old standard of 5 lbs per person. Thinking about having a shrimp boil. Is there a standard lb per person I should order?
Posted by OTIS2
NoLA
Member since Jul 2008
51405 posts
Posted on 3/5/09 at 10:50 pm to
Can't help you...some pros will come along and give tips. At my place, if I cook 5lbs of shimp...we eat 'em all...same result wiyh 10 lbs. FWIW, I think crawfish yield between .15 and .18 lbs of meat per pound of live crawfish, so shrimp seem the more economical purchase.
This post was edited on 3/6/09 at 10:37 am
Posted by osunshine
Member since Jun 2008
2210 posts
Posted on 3/6/09 at 10:26 am to
quote:

Is there a standard lb per person
1 1/2 - 2 pounds is what I always go with.
Posted by BhamTigah
Lurker since Jan 2003
Member since Jan 2007
15952 posts
Posted on 3/6/09 at 12:56 pm to
quote:

1 1/2 - 2 pounds is what I always go with


Seems a little high if women/children are present. Also depends on what else you're having.

Then again, better to have too much than not enough. The leftovers are great for omelets the next morning or shrimp salad for lunch.
first pageprev pagePage 1 of 1Next pagelast page
refresh

Back to top
logoFollow TigerDroppings for LSU Football News
Follow us on X, Facebook and Instagram to get the latest updates on LSU Football and Recruiting.

FacebookXInstagram