- My Forums
- Tiger Rant
- LSU Recruiting
- SEC Rant
- Saints Talk
- Pelicans Talk
- More Sports Board
- Fantasy Sports
- Golf Board
- Soccer Board
- O-T Lounge
- Tech Board
- Home/Garden Board
- Outdoor Board
- Health/Fitness Board
- Movie/TV Board
- Book Board
- Music Board
- Political Talk
- Money Talk
- Fark Board
- Gaming Board
- Travel Board
- Food/Drink Board
- Ticket Exchange
- TD Help Board
Customize My Forums- View All Forums
- Topic Sort Options
- Trending Topics
- Recent Topics
- Active Topics
Dvice1956
| Favorite team: | |
| Location: | Baton rouge |
| Biography: | |
| Interests: | |
| Occupation: | |
| Number of Posts: | 108 |
| Registered on: | 12/22/2019 |
| Online Status: | Not Online |
Recent Posts
Message
Where were you in 2022, gas was higher then
I keep hearing people complain that gasoline is over $4.00 a gallon.
And yes, I'd love to see it at $2.00 again. But before we declare gasoline the most outrageously expensive liquid on Earth, let's put things in perspective.
For $4.00, I get a GALLON of gasoline. I pour it into a 4,000-pound machine, turn a key, and that gallon will haul me, my wife, the groceries, the golf clubs and half the junk in my trunk almost 30 miles down the highway.
That's actually a pretty impressive day's work for $4.00.
Now let's compare.
A restaurant sells me a 5-ounce glass of wine for $9. That's about $230 a gallon. And how far does it transport me?
Usually from the dinner table to the men's room.
A fancy coffee shop can charge $6 for a 16-ounce latte. That's $48 a gallon. It doesn't transport me 30 miles. It transports me from "Leave me alone" to "Okay, now you may speak."
Bottled water at a convenience store might be $2.50 for 20 ounces. That's $16 a gallon, for something that occasionally falls out of the sky FOR FREE.
A 12-ounce energy drink at $3.50 works out to more than $37 a gallon. Apparently caffeine becomes a precious mineral once you put lightning bolts on the can.
Buy one of those little 2-ounce bottles of "energy shot" for $3. That's $192 a gallon. At that price, it shouldn't give me energy. It should mow my lawn.
Maple syrup at $8 for a 12-ounce bottle? About $85 a gallon. And its principal technological achievement is making pancakes sticky.
Vanilla extract at $6 for two ounces? That's $384 a gallon. For $384, I expect the vanilla bean to come to my house and bake the cookies.
Printer ink can cost thousands of dollars per gallon. And unlike gasoline, it sometimes refuses to come out because the printer has decided cyan is low.
Even that $9 glass of wine deserves another look. At roughly $230 a gallon, filling a typical 15-gallon gas tank with restaurant wine would cost about $3,450.
Of course, after drinking 15 gallons of wine, transportation would no longer be your biggest concern.
So yes, $4.00 gasoline is expensive.
But it's also a remarkable bargain when you think about what you're buying. You're purchasing enough concentrated energy to push several thousand pounds of steel, glass, groceries and humanity nearly 30 miles.
Meanwhile, we'll cheerfully pay $6 for coffee, $9 for wine and $3 for water, then stand at the gas pump staring at the numbers like we're watching the national debt clock.
Maybe gasoline doesn't need better pricing.
Maybe it just needs a fancier name.
"Handcrafted Premium Petroleum, locally pumped, small-batch refined, with subtle notes of octane and dinosaur."
Put it in a 12-ounce artisan bottle and charge $14.
We'll line up around the block.
FEEL FREE TO COPY THIS LIKE I DID.
I keep hearing people complain that gasoline is over $4.00 a gallon.
And yes, I'd love to see it at $2.00 again. But before we declare gasoline the most outrageously expensive liquid on Earth, let's put things in perspective.
For $4.00, I get a GALLON of gasoline. I pour it into a 4,000-pound machine, turn a key, and that gallon will haul me, my wife, the groceries, the golf clubs and half the junk in my trunk almost 30 miles down the highway.
That's actually a pretty impressive day's work for $4.00.
Now let's compare.
A restaurant sells me a 5-ounce glass of wine for $9. That's about $230 a gallon. And how far does it transport me?
Usually from the dinner table to the men's room.
A fancy coffee shop can charge $6 for a 16-ounce latte. That's $48 a gallon. It doesn't transport me 30 miles. It transports me from "Leave me alone" to "Okay, now you may speak."
Bottled water at a convenience store might be $2.50 for 20 ounces. That's $16 a gallon, for something that occasionally falls out of the sky FOR FREE.
A 12-ounce energy drink at $3.50 works out to more than $37 a gallon. Apparently caffeine becomes a precious mineral once you put lightning bolts on the can.
Buy one of those little 2-ounce bottles of "energy shot" for $3. That's $192 a gallon. At that price, it shouldn't give me energy. It should mow my lawn.
Maple syrup at $8 for a 12-ounce bottle? About $85 a gallon. And its principal technological achievement is making pancakes sticky.
Vanilla extract at $6 for two ounces? That's $384 a gallon. For $384, I expect the vanilla bean to come to my house and bake the cookies.
Printer ink can cost thousands of dollars per gallon. And unlike gasoline, it sometimes refuses to come out because the printer has decided cyan is low.
Even that $9 glass of wine deserves another look. At roughly $230 a gallon, filling a typical 15-gallon gas tank with restaurant wine would cost about $3,450.
Of course, after drinking 15 gallons of wine, transportation would no longer be your biggest concern.
So yes, $4.00 gasoline is expensive.
But it's also a remarkable bargain when you think about what you're buying. You're purchasing enough concentrated energy to push several thousand pounds of steel, glass, groceries and humanity nearly 30 miles.
Meanwhile, we'll cheerfully pay $6 for coffee, $9 for wine and $3 for water, then stand at the gas pump staring at the numbers like we're watching the national debt clock.
Maybe gasoline doesn't need better pricing.
Maybe it just needs a fancier name.
"Handcrafted Premium Petroleum, locally pumped, small-batch refined, with subtle notes of octane and dinosaur."
Put it in a 12-ounce artisan bottle and charge $14.
We'll line up around the block.
FEEL FREE TO COPY THIS LIKE I DID.
re: Imagine if we had NFL players
Posted by Dvice1956 on 9/20/26 at 4:41 pm to eaglegator92
You do realize the offense lsu was running was what the golding defense faced in practice for 3 yrs. This explains why their defense in 1st half was lights out. Golding is a good coach and could recognize the schemes. And we knew they would be good on offense because you have a 24 yr old 6 year qb that is awesome, an awesome running back and kicker. Will be a totally different game for both teams next week. How many coaches have had to take their new team back and face your old team so early in the season and have one of your previous coaches take over as headcoach? Ole miss will show what they really are next week against FL.
re: Laugh at Lsu
Posted by Dvice1956 on 9/20/26 at 12:02 pm to BuzzSaw 12
You left off the fact that you loved him last year and he got you to where the team is now.
re: Laugh at Lsu
Posted by Dvice1956 on 9/20/26 at 11:04 am to hughfreezehotline
It appears the offense was known, which is to be expected in a 3rd game of the season playing your old school and your defensive coordinator is now the head coach. They only practiced against each other for a few years. Not too many situations like the one lastnight. Time will tell on how each team plays against offenses they dont know.
They knew our offensive plays, when you practice together for last 3 years. Then change schools and your defensive coordinator becomes head coach of previous school this happens. We got out played, with a disadvantage. Wait till the next team both of us play. It will be totally different.
Checkmate! Game over!
Checkmate! Game over!
re: Still waiting on why Alabama stays in the SEC now...
Posted by Dvice1956 on 9/8/26 at 9:38 pm to partsman103
And the sec office is in bama!
re: Paul Finebaum continues to claim 15 presidents will vote to remove LSU
Posted by Dvice1956 on 9/8/26 at 5:14 pm to TigerDCC11
It says 4.5 billion 2 times
re: Has anyone here ever attended a tie football game?
Posted by Dvice1956 on 6/19/26 at 12:38 pm to JamalMurry27
I have but it was many smoke signals ago. This may have been but possibly further back than this The last official LSU football game that ended in a tie was on September 30, 1995, against the South Carolina Gamecocks, with a final score of 20-20
re: Will Wade's Team For Next Year?
Posted by Dvice1956 on 4/20/26 at 1:43 pm to Kool Kaliper
Lol
And a pitching coach
Think they paid for the cream of the crop but they dont appear to be living up to their value. Probably be dust in wind if the were DT’d.
Says he just went to hospice
Apparently on att and t mobile also is what i heard
re: I’d take Longstreet over Leavitt all day
Posted by Dvice1956 on 1/11/26 at 8:47 am to NeilArmstrong1969
Agreed
Unfortunately their HC was also DC and they were unable to stop miami. They had a great season.
Except the coaches that made that happen, oh guess you forgot that part, defense lost that game.
re: Ole Miss was the better team
Posted by Dvice1956 on 1/8/26 at 11:23 pm to grizzlylongcut
I think the better team won.
Popular
0












