Eating Healthy is Cheaper Than Not | TigerDroppings.com

Posted byMessage
PurpleandGold Motown
Alabama Fan
Leon, Nicaragua
Member since Oct 2007
12541 posts

Eating Healthy is Cheaper Than Not


One of the big excuses lower-income people use for not eating healthy is the expense. I just don't see that. To me, healthy eating is much less expensive than not.

Recently (last week), my Dad had his entire knee replaced. In the years prior to the surgery, he wasn't able to move very much and put on a lot of weight. He probably put on a 100 pounds in 4 or 5 years and went from 250-260 to 350-360.

After the surgery, he called me to say he wanted to lose weight and would I make out a menu and cook for him while he was going through rehab.

Now, my whole family lives on kind of a compound. My brother, parents, and I all have a house on roughly 20 acres. I work from home when I'm in the country. So, it wasn't a big deal to help my Dad out. The old man needs me, and I'm there.

My mother -- who has been after my Dad to lose the weight for years -- asked me for a grocery list and menu for one week. I put together a menu with breakfast, lunch, dinner and two snacks and wrote out the ingredients she needed to pick up.

Her grocery bill was $145. She normally spends $250-$300 a week.

After one week, she is amazed. They've had excellent meals, spent half what they normally do and both lost weight and have more energy. She also said she and my Dad both feel more full after eating.

My menu is full of greens and fresh vegetables. Meat portion is cut down to 4-6 oz so a single chicken breast can easily feed two people. Whole grains play a large part as does fruit. Sodas are out and so are things like chips, cookies, and candy.

I've always eaten healthy, so I didn't really have a comparison for a non-healthy diet versus an unhealthy -- or less healthy -- diet, but my parents grocery bill is cut in half when they decided to eat better. Plus, they are eating more!

I just don't get the excuse that being healthy is too expensive. I suppose it is if you feel you have to go buy whatever fad fruit, nut or vegetable, but if you just focus eating more fruits, vegetables, whole grains etc, you can save a lot...especially if you cut your meat intake.

I know CSB, and I guess it isn't exactly OT material, but I am kinda amazed. Didn't realize people could save this much, and how much of a load of crap that excuse is.

Anyone else have the experience of switching from an unhealthy diet to a healthy one? How did it affect your grocery bill?







Back to top
Share:
SabiDojo
South Alabama Fan
Open to any suggestions
Member since Nov 2010
35733 posts
 Online 

re: Eating Healthy is Cheaper Than Not


Hooray.





Back to top
  Replies (0)
Lester Earl
LSU Fan
#buganation
Member since Nov 2003
184217 posts
 Online 

re: Eating Healthy is Cheaper Than Not








Back to top
  Replies (0)
rocket31
Toledo Fan
Member since Jan 2008
19018 posts

re: Eating Healthy is Cheaper Than Not


can eat 3 mcdoubles daily for $3 total, u mad?





Back to top
Weebie
New Orleans Saints Fan
NOLA
Member since Dec 2012
3717 posts

re: Eating Healthy is Cheaper Than Not


quote:

One of the big excuses lower-income people use


that's all that really needed to be said.

9 times out of 10 the reason lower income people are lower income people is because they are full of excuses.



This post was edited on 5/5 at 9:52 pm


Back to top
PurpleandGold Motown
Alabama Fan
Leon, Nicaragua
Member since Oct 2007
12541 posts

re: Eating Healthy is Cheaper Than Not


America the only country where the poor people are fat and the rich are skinny.





Back to top
kaleidoscope tiger
Member since Aug 2012
370 posts

re: Eating Healthy is Cheaper Than Not


My gf and i went vegetarian about six months ago. We spend a lot less on food except for when we juice.





Back to top
  Replies (0)
228Tiger
LSU Fan
Harrison County
Member since Feb 2012
12112 posts

re: Eating Healthy is Cheaper Than Not


Also the only place you can be called a hateful bigot for calling a fatass fat





Back to top
  Replies (0)
foreverLSU
USA Fan
Member since Mar 2006
16356 posts

re: Eating Healthy is Cheaper Than Not


I've personally found its way cheaper to buy a weeks worth of unhealthy food as opposed to eating healthy, but I'd rather spend the extra cash and eat healthy.

For example- apples are roughly $1/each (most places around here advertise 1.99-2.50/lb), so a weeks worth is $7. You can buy a jumbo bag of chips & a package of cookies for that price.



ETA: what rocket said



This post was edited on 5/5 at 9:53 pm


Back to top
jimbeam
USA Fan
University of LSU
Member since Oct 2011
30588 posts
 Online 

re: Eating Healthy is Cheaper Than Not


Rice frozen veggies beans chicken on sale. All pretty cheap





Back to top
Weebie
New Orleans Saints Fan
NOLA
Member since Dec 2012
3717 posts

re: Eating Healthy is Cheaper Than Not


quote:

For example- apples are roughly $1/each (most places around here advertise 1.99-2.50/lb), so a weeks worth is $7. You can buy a jumbo bag of chips & a package of cookies for that price.



as if that bag of chips and a package of cookies is going to last 1 full week in most Louisiana homes






Back to top
  Replies (0)
TigerDeBaiter
LSU Fan
Member since Dec 2010
2553 posts

re: Eating Healthy is Cheaper Than Not


Care to post a typical weekly menu? I've unsuccessfully tried this before, it usually ends like this: spend $150 at the store and over half of it goes bad because I still eat out more than at home.





Back to top
  Replies (0)
PurpleandGold Motown
Alabama Fan
Leon, Nicaragua
Member since Oct 2007
12541 posts

re: Eating Healthy is Cheaper Than Not


quote:

For example- apples are roughly $1/each (most places around here advertise 1.99-2.50/lb), so a weeks worth is $7. You can buy a jumbo bag of chips & a package of cookies for that price.


I can see that, but I will eat one apple for a snack and not want another one. If I buy chips, I will binge on those bastards and eat the whole bag in one or two sittings. In my personal experience, unhealthy snack foods -- though cheaper -- disappear a whole lot quicker and are less satisfying.






Back to top
urinetrouble
LSU Fan
Member since Oct 2007
15242 posts
 Online 

re: Eating Healthy is Cheaper Than Not


quote:

Anyone else have the experience of switching from an unhealthy diet to a healthy one? How did it affect your grocery bill?


I general I find it more expensive to eat healthy. You can consume a lot of calories of junk for a very small price. Think about how cheap you can get fast food, chips, candy bars, hot dogs, sugary drinks, etc.

This type of stuff is also the most readily available and only option in food deserts.



This post was edited on 5/5 at 9:55 pm


Back to top
REG861
Vanderbilt Fan
New Orleans
Member since Oct 2011
15264 posts

re: Eating Healthy is Cheaper Than Not


quote:

America the only country where the poor people are fat and the rich are skinny


America.. where macaroni and cheese qualifies as a vegetable






Back to top
  Replies (0)
lsu480
LSU Fan
Downtown Scottsdale
Member since Oct 2007
68889 posts

re: Eating Healthy is Cheaper Than Not


quote:

She normally spends $250-$300 a week


For how many people?????






Back to top
  Replies (0)
TigerTatorTots
LSU Fan
Mandeville, LA
Member since Jul 2009
65890 posts

re: Eating Healthy is Cheaper Than Not


tl:dr


quote:

Eating Healthy is Cheaper Than Not
But yes I agree. People who say otherwise are lazy and ignorant






Back to top
  Replies (0)
228Tiger
LSU Fan
Harrison County
Member since Feb 2012
12112 posts

re: Eating Healthy is Cheaper Than Not


I used to spend just $100 on groceries a week when i lived in my apartment

3 wheat breads
Big Jar of peanut butter
assorted vegetables
assorted fruit
chicken breast
chicken noodle soup(like 10 cans)
eggs


Supplemented with protein shakes when i would exercise

It was cheap as hell and not flashy but i got in great shape with working out every day and eating like this






Back to top
  Replies (0)
DownshiftAndFloorIt
LSU Fan
The devil dreams on an idle horse
Member since Jan 2011
40105 posts

re: Eating Healthy is Cheaper Than Not


Strictly in terms of calories per dollar, its stupidly cheaper to eat unhealthy.





Back to top
Dooshay
LSU Fan
CEBA
Member since Jun 2011
29262 posts
 Online 

re: Eating Healthy is Cheaper Than Not


Single chicken breast for 2 people. Lol.
If you're 400 lbs and need to lose weight, sure, 1000 calories a day is fine.
I run 80 miles a week and hit the gym for 2 hours a day. I probably take in 5000 calories a day and that's not even enough. I can eat two entire chickens in one sitting. Make me a grocery list.






Back to top


Back to top